25. listopadu 2014 8:43, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Hongkongu mizí další barikády, policie zatýkala aktivisty

Hongkongské úřady odklízejí barikády, které prodemokratičtí demonstranti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hongkongské úřady odklízejí barikády, které prodemokratičtí demonstranti... | foto: Reuters

HONGKONG Úřady v Hongkongu začaly odklízet další barikády z protestního tábora ve čtvrti Mong Kok, který je téměř dva měsíce dějištěm studentských prodemokratických demonstrací. Informovala o tom agentura AP. V této čtvrti se také odehrála řada násilných střetů mezi policií a davy lidí žádajících demokratické reformy.

Soudním vykonavatelům, kteří na základě soudního příkazu z místa protestů odstraňují zábrany, asistují policisté. Mají pokyn zadržet kohokoli, kdo by se pokoušel odklízení barikád bránit.

Potyčky s policií

Protestující, kteří se snaží prosadit v tomto čínském autonomním území přímé volby, zprvu nekladli odpor, když dělníci v helmách a rukavicích strhávali zábradlí a odnášeli dřevěné desky a další předměty k nákladním autům.

Policisté v ulicích Hongkongu.
Kordon policistů před budovou hongkongské radnice.
Barikády v centru Hongkongu, na nichž je vidět jak symbol tzv. deštníkové...
Policisté u barikád vztyčených prodemokratickými demonstranty v centru...

Když se však soudní vykonavatelé dostali dál a chystali se odstranit i stany demonstrantů, ti se postavili na odpor. Část z nich přitom používala zdržovací taktiku, například žádali o delší čas na sbalení svých osobních věcí. Policie jich asi tucet zatkla, mimo jiné i jednoho z prodemokratických poslanců.

Do pozdního odpoledne místního času se podařilo úřadům zprovoznit jeden ze čtyř pruhů komunikace Argyle Street, jejíchž padesátimetrový úsek demonstranti téměř dva měsíce blokovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve čtvrti Mong Kok se v minulých týdnech odehrála řada násilných střetů mezi policií a davy lidí žádajících demokratické reformy. 

Protestující tábořili ve třech oblastech Hongkongu od 28. září. Požadovali větší demokracii pro toto území, které spadá pod čínskou vládu, ale těší se značnému stupni autonomie. Krize pokračovala, aniž by bylo na dohled nějaké řešení - jak hongkongská vláda, tak studentští vůdci protestů nejevili žádnou ochotu ke kompromisu.

Úřady minulý týden začaly vykonávat soudní příkazy, které mají obnovit veřejný pořádek na místech protestů. Odstranily část barikád z okraje hlavní protestní oblasti nedaleko sídla vlády; protestující tomu prakticky nebránili.

LIDOVKY.CZ K PROTESTŮM V HONGKONGU:

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz