Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poprask v Británii: z honu na vajíčka zmizelo slovo Velikonoce, do sporu se vložila i premiérka

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Velká Británie prožívá velikonoční skandál. Z názvu tradičního hledání velikonočních vajíček v památkových lokalitách organizátoři odebrali slovo Velikonoce. Anglikánská církev v reakci obvinila pořadatele akce, charita Národní trust a společnost Cadbury, z odstranění tématu víry z Velikonoc. Národní trust i Cadbury taková obvinění odmítají.

Název každoroční akce pro statisíce dětí ve více než 300 lokalitách, které spravuje charitativní Národní trust, se letos jiný než na jaký byli účastníci dřívějších ročníků zvyklí. Poprvé za deset let z něj bylo vynecháno slovo Velikonoce. Sponzor akce, čokoládovna Cadbury, se rozhodla z marketingových důvodů přejmenovat akci „Stezka velikonočních vajíček přejmenovat“ na „Velký britský lov vajíček“.

Národní trust je charitativní organizace, která se stará o více než 500 historických domů, hradů, či zahrad. Mimo jiné spravuje i parky a více než 248 tisíc hektarů půdy.

„Připojte se ke Cadbury lovům na vajíčka tyto Velikonoce,“ stojí na stránkách...

„Připojte se ke Cadbury lovům na vajíčka tyto Velikonoce,“ stojí na stránkách Národního trustu.

Představitelům anglikánské církve se rozhodnutí odstranit Velikonoce z názvu nelíbí. Podle serveru the Guardian řekl yorkský arcibiskup médiím, že rozhodnutí vynechat Velikonoce z názvu akce se rovná „plivání na hrob Johna Cadburyho,“ zakladatele stejnojmenné společnosti.

„Tato marketingová kampaň nejen že dělá nedobrou službu společnosti Cadbury, ale také upozorňuje na nerozumnou snahu vyretušovat víru z Velikonoc,“ uvedl pro The Telegraph mluvčí anglikánské církve.

Podle premiérky Theresy Mayové bylo rozhodnutí Národního trustu „naprosto směšné.“ Velikonoce jsou podle ní důležité svátky pro křesťanskou víru i pro celou komunitu po celém světě. „Upřímně ani nevím, co si mysleli,“ dodala Mayová v rozhovoru pro ITV News.

Firma obvinění odmítá

Užijte si velikonoční zábavu. Reklama na stránkách firmy Cadbury na hon na...

Užijte si velikonoční zábavu. Reklama na stránkách firmy Cadbury na hon na velikonoční vajíčka

Cadbury i Národní trust obvinění z potlačování náboženského rozměru Velikonoc odmítají. Mluvčí charity sdělil médiím, že tvrzení o tom, že by se snažili snížit důležitost Velikonoc, „nemohou být dál od pravdy.“ Podle něj stačí letmý pohled na webové stránky akce, „abyste viděli desítky odkazů na Velikonoce.“

„Společnost Cadbury se ukázala jako dlouhodobě populární mezi našimi členy i návštěvníky,“ dodal mluvčí Národního trustu, podle něhož však je za název akce zodpovědné vedení Cadbury.

Mluvčí společnosti Cadbury odmítl nařčení, že by firma slovo Velikonoce odstranila záměrně. Název akce se podle něj mění každý rok a letos zvolili název „Velký britský lov vajíček.“ Slovo „Velikonoce“ se podle mluvčího Cadbury přitom objevuje ve velkém množství dalších propagačních materiálů, včetně webových stránek firmy.

„Zveme lidi všech vyznání, nejen kvůli naším sezónním pochoutkám, které můžete nalézt během velikonočního času,“ dodala firma v prohlášení.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....