19. dubna 2010 12:09, aktualizováno  22:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z islandské sopky proudí láva, oblak popela se zmenšuje

Z islandské sopky začíná proudit láva, oblak popela se zmenšuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z islandské sopky začíná proudit láva, oblak popela se zmenšuje | foto: ČTK

REYKJAVÍK Sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu se znovu silně otřásla. Oblak popela, který vulkán chrlí, ale už není tak vysoký. Zatímco minulý týden po erupci dosahoval 11 kilometrů, stoupá nyní do výšky zhruba dvou kilometrů, uvedl islandský meteorologický úřad.

"Oblak popela je velmi nízký. Jeho výška nepřesahuje dva kilometry," uvedl geolog Hjörleifur Sveinbjörnsson z meteorologického úřadu.

Problémy místním obyvatelům ale působí vítr vanoucí na jih, kvůli němuž je v blízkosti vulkánu prakticky nulová viditelnost. Ve Víku, v největší obci v širokém okolí obývané asi 300 lidí, byla kvůli popelu uzavřena základní škola a školka.

Probuzená sopka pod islandským ledovcem Eyjafjallajökull.

"Silný vítr ze severu žene popel na jih. Byli jsme svědky silných vulkanických otřesů, což znamená, že povrch sopky se mění. Možná se začíná vylévat láva," konstatoval Sveinbjörnsson.

Situace v letecké dopravě

Podle zpravodajského serveru Iceland Review poprvé hrozí, že se popel začne snášet na metropoli Reykjavík, která se nachází asi 120 kilometrů západně od sopky.

"Doposud většina Islanďanů moc popela neviděla, protože se oblak drží vysoko v atmosféře, ale v úterý by mohl začít popel foukat směrem k Reykjavíku.


Anglicky psaný islandský server Reykjavík Grapevine oznámil, že vulkanický popel, jehož vrstva v některých oblastech jižního Islandu dosahuje již 10 cm, obsahuje podle vědců množství fluoru, které je zdraví nebezpečné.

Nebe nad Evropou

Evropská letová služba Eurocontrol oznámila, že kvůli oblaku popela z islandské sopky se dnes v Evropě uskuteční pouze asi 30 procent běžných letů

Postižená oblast kolem vulkánu zůstává od erupce nadále prakticky zcela uzavřena. Farmáři mají povoleno starat se o svá zvířata, jinak byli ale všichni místní obyvatelé evakuováni. Podle Iceland Review domácí zvířata zatím situaci zvládají, ptáci ale hynou po tisícovkách.

Server IceNews informoval, že se již podařilo opravit silnici, kterou poškodily záplavy způsobené táním ledovce Eyjafjallajökull po erupci, daný úsek této hlavní islandské komunikace, vedoucí při pobřeží kolem celého ostrova, je ale dál mimo provoz.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!