1. března 2017 13:16, aktualizováno  15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z kampaně neodstoupím. Justice je pod tlakem levice, odmítl obvinění z korupce Fillon

Pravicový kandidát na prezidenta Francie Francois Fillon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravicový kandidát na prezidenta Francie Francois Fillon. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Prezidentský kandidát umírněné pravice ve Francii François Fillon ve středu odmítl odstoupit z volební kampaně, jak v zemi mnozí očekávali. Podezření jeho manželky z neoprávněných příjmů označil za politicky motivované.

V projevu ke kolegům a novinářům v pařížském sídle své kampaně odsoudil Fillon postup justice, která se ho rozhodla stíhat, přičemž v jeho případě prý nerespektovala presumpci neviny a podlehla tlakům levice.

Na protest proti Fillonově rozhodnutí rezignoval jeho poradce pro zahraniční politiku, bývalý ministr Bruno Le Maire. „Věřím, že dodržet dané slovo je nezbytné pro důvěryhodnost politiky,“ prohlásil v narážce na Fillonovo dřívější prohlášení, že se v případě obvinění vzdá kandidatury.

Fillon upřesnil, že ho justice formálně obviní a začne stíhat 15. března, tedy dva dny před uzavřením seznamu kandidatur. „Od začátku se se mnou nezacházelo jako s normálně vyšetřovanou osobou. Systematicky byl porušován právní stát. Presumpce neviny zcela zmizela,“ prohlásil kandidát konzervativní strany Republikáni.

„Jde o politickou vraždu, nejen proti mně, ale i proti prezidentským volbám,“ řekl bývalý premiér, který již dříve uvedl, že neodstoupí ani v případě, že bude vyšetřován. Jde podle něj o spiknutí s cílem zabránit mu kandidovat. „Nikdy se nevzdám, neodstoupím, budu bojovat do konce,“ zdůraznil kandidát, kterému aktuální průzkumy nedávají naději na postup z prvního kola voleb 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května.

Fillonovo středeční vyjádření následuje krátce poté, co se začalo spekulovat, že se asi přece jen rozhodl odstoupit. Místní i zahraniční média nejprve označila za velmi zvláštní, že Fillon bez vysvětlení zrušil ranní plánovanou návštěvu tradičního zemědělského veletrhu, která se považuje za významný krok pro všechny hlavní kandidáty. Napětí umocnilo oznámení, že Fillon vystoupí v poledne s prohlášením. Podle některých zpráv měl být přitom po jeho boku Alain Juppé, který loni skončil ve stranických primárkách na druhém místě a logicky by ho mohl v kampani nahradit. Juppé se nakonec u Fillonova proslovu, který začal s asi půlhodinovým zpožděním, neukázal.

25 let zaměstnaná manželem a kolegou

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun).

Podobné zaměstnávání není v zemi trestné, ale je podezření, že práce manželky byla fiktivní, což trestné je. Mnohé lidi také šokovala výše vyplacených peněz, která prý bývá u poslaneckých asistentů zpravidla nižší. Francouzská prokuratura zahájila v lednu předběžné vyšetřování a minulý týden oznámila, že zjištěné skutečnosti neumožňují případ odložit. Pověřila dalšími kroky tři vyšetřující soudce, kteří se podle Fillonových právníků nyní rozhodli zahájit proti pravicovému kandidátovi trestní stíhání. Předvolali ho kvůli tomu na 15. března. Tento postup vede zpravidla k soudu, ale případ stále může být i odložen.

Fillon nadále tvrdí, že choť pro něj vykonávala skutečnou práci, a pochybení odmítá. Kauzu hned označil za spiknutí vládních levicových sil a odmítl se opakovaně své kandidatury vzdát.

Skandál výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon, který byl do vypuknutí aféry hlavním favoritem, ztratil podporu mnoha voličů a v posledních anketách ho předstihl nezávislý kandidát Emmanuel Macron.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz