Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Kima doma udělají vůdce nastolujícího světový mír, říká o summitu Češka, která studovala v KLDR

Nina Špitálníková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nina Špitálníková | foto: Archiv Nina Špitálníková

PRAHA Koreanistka Nina Špitálníková byla v KLDR dvakrát na studijním pobytu, což se na světě údajně zatím nikomu nepovedlo. Ví tedy o tamějších poměrech více, než většina smrtelníků. Jak vnímá úterní setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem?

Lidovky.cz: Jak bude severokorejský režim prezentovat summit a jeho závěry lidem v zemi, pokud vůbec?
Severokorejský lid již o schůzce Kim Čong-una s Donaldem Trumpem ví. Severokorejské noviny Rodong singmun otiskly včera několik článků o odletu Kim Čong-una z Pchjongjangu, o setkání se singapurským premiérem a o plánovém setkání s prezidentem Donaldem Trumpem.

O výsledcích jednání budou severokorejská média psát nejdříve zítra (ve středu). V KLDR je velmi propracovaný cenzurní systém, takže i nejžhavější novinky vycházejí s jednodenním zpožděním. Severokorejský propagandistický aparát vyhodnotí summit jako úspěšný. Kim Čong-un bude vyobrazen jako vůdce, který chce opravdu nastolit světový mír. Bude zmíněno, že o summit se zajímal celý svět a bude přiložena i fotka, aby bylo vidět, že americký prezident jedná s Kim Čong-unem jako rovný s rovným.

Prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un.

Prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un.

Lidovky.cz: Jaký náhled mají běžní Severokorejci na USA, potažmo na Donalda Trumpa?
Američané jsou vyobrazeni jako největší zlo, zpropadení imperialisté. V tomto duchu je každý Severokorejec vychováván.

Nervozita i snaha o dominanci provázely setkání dvou státníků.
Ministr zahraničí USA Mike Pompeo a diktátorova sestra Kim Jo-čong si za lídry...

Lidovky.cz: Pomáhají podobné akce Kimovi na domácí scéně?
Kim Čong-un je oproti svým předchůdcům v jiné pozici. Okolo jeho dědy Kim Il-songa bylo vytvořeno mnoho legend o jeho boji proti japonským imperialistům za japonské okupace. Kim Čong-il se zase vyskytoval na veřejnosti od konce 60. let, takže když převzal moc, nebyl nikým neznámým. Kim Čong-un převzal moc ve svých 27 letech. Předtím studoval ve Švýcarsku, takže ho nikdo v KLDR neznal. Propagandistický aparát samozřejmě ihned začal budovat jeho kult osobnosti. Nyní ale našel svoje téma, které bude rezonovat v srdcích Korejců. A to je boj za mír.

Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump...

Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump a Kim Čong-un. V pozadí stojí tlumočnice z amerického ministerstva zahraničí.

Lidovky.cz: Jaký je trend - utahuje Kim šrouby, nebo zvolňuje poměry?
Kim Čong-un by rád v zemi zavedl model trží ekonomiky, nicméně zemi chce podle všeho řídit ještě dle stalinistických praktik. V dnešní době je těžké přejít hranice s Čínou, což nebyl před před rokem problém. Na hranicích je více hlídek, které se často střídají, aby nebylo možné navázat nějaké osobní vazby. Úplatky za převádění nejsou stovky, ale tisíce dolarů. Je posílena i bezpečnostní policie, módní policie, jsou častější domovní prohlídky.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!