4. října 2017 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z KLDR pluly do Egypta zbraně za půl miliardy. Zabavení způsobilo diplomatickou roztržku s USA

Kim Čong-Un po testu rakety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-Un po testu rakety. | foto: Reuters

PRAHA Nezákonný obchod zkazily americké zpravodajské služby, když oficiálně upozornily Egypt na podezřelou loď plující ze Severní Koreje. Na její palubě objevili inspektoři na 24 tisíc reakčních granátů a dalších šest tisíc zbraňových součástí. Diplomatickou roztržku pak způsobilo zjištění, že si zbraně objednala egyptská společnost, čímž porušila embargo na obchod se zbraněmi s KLDR.

Americké tajné služby se loni v srpnu zaměřily na rezavou nákladní loď Jie Shun. Plula pod kambodžskou vlajkou k Suezskému průplavu a přepravovala horniny. Tajné služby však zjistily, že plavidlo vyplulo z KLDR, má severokorejskou posádku i původ a podivný náklad maskovaný celtovinou.

Američané o lodi okamžitě skrze diplomatické kanály informovali Káhiru, aby zakročila, než loď propluje průplavem. Když Jie Shun dorazila do egyptských vod, byla ihned obsazena a prohledána. Pod nákladem 2300 tun horniny zvané limonit objevili inspektoři daleko zajímavější položky.

Na palubě bylo pod kamením ukryto 79 beden, ve kterých se ukrývalo na 24 tisíc tzv. reaktivních granátů, které se používají k ničení obrněných vozidel nebo opevnění. Inspekce dále odhalila na 6 tisíc dalších zbraňových součástek. Podle OSN šlo o největší zabavení munice v historii od počátku sankcí proti KLDR. Hodnota celého nákladu byla cca 23 milionů dolarů, tedy více než půl miliardy korun.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un vyjádřil svůj názor na postoj Donalda Trumpa...
Severokorejská raketa.

Následné vyšetřování ukázalo, že cílovou destinací byl Egypt a náklad, který by mohl vybavit malou armádu, si objednala jedna z egyptských společností. Podle Washington Post celý incident také odhalil, nakolik jsou v subsaharské Africe a oblastech Blízkého východu „respektována“ embarga na dlouhodobé partnery v oblasti nákupu zbraní.

Obchodování se zbraněmi je totiž jedním ze „životních finančních toků“ pro severokorejského lídra Kim Čong-una. Ačkoliv Severní Korea nevyrábí prvotřídní zbraně, je podle odbornice na obchod se zbraněmi Andrey Bergerové zdrojem levných komponentů, které se dají použít i v modernějších typech zbraní.

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

„Egypt byl dlouhodobým zákazníkem Severní Koreje během studené války,“ uvedla Bergerová. „Dnes bych je nazvala věrným a pevným zákazníkem.“ Zda Severní Korea dostala za zásilku zaplaceno, není jasné.

Zmařený obchod vyvolal sérii neoficiálních stížností Spojených států na porušení obchodního embarga. Přestože egyptské velvyslanectví ve Washingtonu tvrdilo, že Káhira spolupracovala s OSN tím, že odhalila a zlikvidovala zbraně, a tak dodržovala omezení OSN na nákup zbraní z Pchjongjangu, úředníci USA uvedli, že Washington v podstatě donutil Káhiru se zásilky zbavit tím, že varoval úřady diplomatickou cestou.

Diplomatický spor zmrazil miliony dolarů

Podle zdrojů deníku Washington Post vyvolal obchod se zbraněmi s KLDR diplomatickou rozepři mezi Egyptem a USA. V době odhalení zbraní na lodi Jie Shun byl Egypt nově zvoleným nestálým členem Rady bezpečnosti OSN.

Vyšetřování tak bylo pod pečlivou kontrolou. Ukázalo se, že na bednách, ve kterých byly zbraně přepravovány, stálo jméno jedné egyptské společnosti. Diplomaté seznámení s detaily však odmítli její jméno sdělit. Název firmy také chybí v oficiálních dokumentech o vyšetřování.

Ačkoliv američtí diplomaté odmítli veřejně kritizovat jakékoliv počínání Egypta, potvrdili, že incident poškodil vzájemnou spolupráci a přispěl k rozhodnutí Trumpovy administrativy zmrazit a pozdržet vojenskou pomoc Egyptu o hodnotě 290 milionů dolarů.

Během návštěvy egyptského prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího v Bílém domě si prezident Trump pochvaloval spolupráci a před kamerami říkal, že as-Sísí dělá „fantastickou práci“. V následném prohlášení Bílý dům uvedl, že Trump své varování před obchodem s KLDR  sdělil prezidentovi v soukromí.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!