11. dubna 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jako jediní přežili peklo v mosulské zoo. Lev Simba a medvědice Lula míří do Jordánska

Tým organizace Four Paws zachraňuje posledního lva a medvědici v mosulské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým organizace Four Paws zachraňuje posledního lva a medvědici v mosulské zoo. | foto: Reuters

MOSUL/PRAHA Lvu Simbovi a medvědici Lule se blýská na lepší časy. Poslední obyvatelé mosulské zoo odletěli z kurdského Irbílu do Jordánska, kde se o ně bude nadále starat organizace na ochranu zvířat Four Paws (Čtyři tlapky). Její pracovníci opuštěná zvířata zachránili a týdny vyjednávali o jejich odletu.

„Právě teď jsme v letadle se zvířaty a chystáme se k odletu,“ řekl v pondělí agentuře AFP egyptsko-rakouský veterinář Amir Chalíl, který se o zubožené tvory v Mosulu staral.

V únoru je tam našel opuštěné, podvyživené a pokryté špínou a exkrementy v zoo na východě severoirácké metropole po několikaměsíční ofenzivě irácké armády proti teroristům z Islámského státu (IS).

Když pracovníci Four Paws přišli do zoo, bylo jasné, že nikdo do klecí nevstoupil nejméně několik týdnů. Žádné jiné zvíře kromě medvědice a lva ofenzivu nepřežilo. Chalíl se o ně krátkodobě postaral, ale se svým týmem se následně vrátil až o další měsíc později. Jediným cílem bylo dostat zvířata ze země a zajistit jim pořádnou veterinární péči.

„Jsem veterinář. Musím se o ta zvířata postarat. Jsou jako uprchlíci, je naší povinností je dostat do bezpečí,“ řekl „toulavý veterinář ve válečné zóně“ Chalíl. To mělo být pouhou formalitou, ale nakonec trvalo dva týdny, než vyřešil veškeré papírování. Po nadvládě IS jsou totiž úřady v Mosulu ještě zmatené.

Tým organizace Four Paws zachraňuje posledního lva a medvědici v mosulské zoo.
Tým organizace Four Paws zachraňuje posledního lva a medvědici v mosulské zoo.

Nákladní auto, které zvířata převáželo do Irbílu, nejdříve zastavili na checkpointu. Snaha odvést je z Mosulu selhala i následující den. Devět dní proto museli veterináři i s drahocenným nákladem čekat na krajnici pouštní silnice. Lev Simba to odnesl problémy dýchacích cest.

„Tohle byla nejspíš naše nejkomplikovanější mise,“ řekl Javor Gečev, spolupracovník Four Paws, který podobné přesuny zažil i v Pásmu Gazy, v Egyptě nebo během arabského jara v Libyi.

Doktoru Chalílovi se úplně ulevilo až poté, co se letadlo odlepilo od země. „Je to pro ně začátek nového života. Od této chvíle už nebudou muset být smutnou součástí této války,“ uzavřel svou misi odhodlaný veterinář.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz