2. května 2019 18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z letušky královnou. Thajský král se pár dní před korunovací překvapivě oženil, vzal si členku vlastní ochranky

Korunní princ a faktický král země nejprve na záběrech polévá královně hlavu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korunní princ a faktický král země nejprve na záběrech polévá královně hlavu... | foto: Reuters

PRAHA Thajský korunní princ a nekorunovaný král se ve středu nečekaně oženil se zástupkyní šéfa své osobní ochranky. S králem se poznali před šesti lety, když pracovala jako letuška thajských aerolinií.

„Korunní princ Vatčirálongkón se rozhodl povýšit svou královskou partnerku generálku Suthidu, aby se stala královnou Suthidou, získala královský titul a oficiálně se stala členkou královské rodiny,“ uvedl ve středu mluvčí královského paláce.

Překvapivé oznámení přišlo jen pár dní před sobotní korunovací korunního prince Mahy Vatčirálongkóna, který vládne zemi od smrti svého otce, který zemřel v roce 2016. S korunovací však čekal tři roky kvůli oficiálně drženému smutku.

Král Vatčirálongkón se rozhodl povýšit svou královskou partnerku generálku...
Král a královna Thajska během ceremoniálního uctění památky králova otce.

Šestašedesátiletý Vatčirálongkón byl již třikrát ženatý a rozvedený, přičemž z předchozích manželství má sedm potomků. Jeho nová žena, královna Suthida, je Vatčirálongkónovou dlouholetou partnerkou, která se po jeho boku objevuje i na veřejnosti. Jejich vztah však nikdy nebyl oficiálně přiznán.

Záběry z ceremoniálu se objevily v thajské televizi ve večerních hodinách. Z nich server BBC usuzuje, že na svatbě byli přítomní členové královské rodiny, palácoví poradci a zaměstnanci.

Korunní princ a faktický král země nejprve na záběrech polévá královně hlavu svěcenou vodou, a poté společně podepisují svatební dokumenty.

Ačkoliv je Suthida součástí králova okolí již několik let, veřejnost o ní mnoho neví. Dnes čtyřicetiletá nová královna se s Vatčirálongkónem seznámila v roce 2013, když pracovala jako letuška thajských aerolinií.

Již o rok později se Suthida stala součástí královské ochranky a mohla tak být neustále v přítomnosti korunního prince, aniž by budila podezření. Nakonec se stala zástupkyní velitele ochranky a získala hodnost generála i několik královských řádů.

mhMartin Hampejs