Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Makedonie vyhostila dva Čechy za ničení majetku při protivládních protestech

Svět

  19:30
SKOPJE - Z Makedonie byli vyhoštěni dva čeští občané za údajné poškozování majetku při násilných protivládních protestech ve Skopje. Oznámila to v neděli místní tisková agentura Žurnal s odvoláním na informaci úřadů. Oba muži mají zákaz vstupu do země. České ministerstvo zahraničí o vyhoštění nemá informace, protože ho v této věci nikdo nekontaktoval.

Ilustrační foto foto: ČTK

Pětadvacetiletý a o rok mladší muž byli přímo zapleteni do opozičních protestů, při nichž byly ničeny významné objekty v hlavním městě, uvedl Žurnal. Účast vyhoštěné dvojice na několika demonstracích podle makedonské policie potvrzují záznamy zadržených Čechů na sociálních sítích a zajištěné fotografie. „Policie dosud nezjistila, kdo je najal a zaplatil,“ uvádí se ve zprávě makedonské agentury.

České ministerstvo zahraničí informaci o vyhoštěných prověřuje, nemá ji od českých občanů ani od makedonských úřadů. „Na naši ambasádu ve Skopje ani na naše ústředí se v této souvislosti nikdo neobrátil,“ řekla v neděli večer mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Poslední protivládní protesty v Makedonii se podle ní odehrály ve čtvrtek a od pátku se v zemi slaví pravoslavné Velikonoce.

Barvy zlosti. V Makedonii protestují proti omilostnění 56 úředníků v kauze s odposlechy

V Makedonii v minulých týdnech tisíce lidí protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Ďorgeho Ivanova udělit milost politikům zapleteným do skandálu s odposlechy. Demonstranti požadovali odstoupení prezidenta, odložení červnových parlamentních voleb a jmenování úřednického kabinetu.

Krize v Makedonii vypukla poté, co opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů. Vládní konzervativci údajně nechali odposlouchávat na 20 000 lidí.

Podle makedonských úřadů bylo při demonstracích zraněno několik policistů a poškozena byla budova prezidentského úřadu, sídlo ministerstva kultury, vojenská kasárna a další objekty.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat