Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z mola za mříže. Slavnou krásku vězní kvůli praní špinavých peněz

Svět

  9:00
RÁVALPINDÍ/PRAHA - Módní svět ji zařadil mezi desítku nejkrásnějších žen planety. Rodný Pákistán měla reprezentovat v soutěži Miss Universe. Před měsícem však topmodelku Aján Alíovou zatkli na letišti s půl milionem dolarů a zavřeli do největšího vězení v zemi.

Topmodelka z Pákistánu. Třiadvacetiletá Aján Alíová skončila kvůli podezření z praní špinavých pěněz ve vazbě. Hrozí jí několikaleté vězení. foto: TwitterReprofoto

Vysoké zdi nechvalně známé pákistánské káznice Adiala v Rávalpindí už týdny střeží nepravděpodobnou trestankyni.

Třiadvacetiletou topmodelku, jež donedávna předváděla díla módních návrhářů, sem pákistánští policisté odvlekli zhruba před měsícem od hlavy k patě zahalenou v černé burce.

V Adiale sice vězeňský mundúr nosit nemusí, alespoň dokud nebude oficiálně obviněna. Pákistánská média tak trochu škodolibě spekulují nad tím, co si kráska v jednom nejstřeženějším vězení světa obléká a jak moc v zemi stižené korupcí prosákl protekcionismus i skrze tlusté zdi vězení.

Třiadvacetiletá topmodelka Aján Alíová.

Případ Alíové však není jen bulvárním příběhem o krásné modelce, jež se ocitla mezi čtyřmi a půl tisíci zločinci. O omyl zřejmě nejde, byť praktiky pákistánské justice jsou diskutabilní. Alíová totiž možná pracovala pro gang vysoce postavených politiků, kteří z Pákistánu nelegálně vyváželi vysoké obnosy hotovosti. V polovině března ji policie zadržela na islámábádském letišti s půlmilionem amerických dolarů nacpaných v malém kufříku. Modelka prý chtěla v nočním letu vyvézt hotovost do Spojených arabských emirátů. Následovalo zatčení pro podezření z praní špinavých peněz a vazba.

Dům, nebo peníze politiků?

Odvážet z Pákistánu hotovost převyšující ekvivalent deseti tisíc dolarů je protizákonné. Alíová tvrdí, že o zákazu nevěděla, a navíc údajně chtěla obnos před odletem předat bratrovi. Šlo prý o peníze z legálně prodané nemovistosti.

Tady se ale modelčina verze zamotává. Podle některých médií Alíová při výslechu připustila, že půlmilionovou částku dostala od nejmenovaného podnikatele s úzkými vazbami na pákistánskou politiku.

Případ zatčené topmodelky tak neotřásá jen pákistánským módním průmyslem, ale i politickými patry. Podle emirátského listu Khaleej Times prý skupina pákistánských politiků používala modelky pro praní špinavých peněz. Deník tvrdí, že Alíová uvedla i jména deseti dalších modelek, jež prý pašovaly peníze do zemí Perského zálivu i jinam.

Právě citlivost případu může být důvodem, proč úřady odmítly Alíovou propustit na kauci. „Neexistuje pádný argument, aby nadále setrvávala ve vězení s vražedkyněmi. Zničí jí to život,“ rozčiloval se nedávno marně modelčin právník Sardár Išák.

Čtrnáct let za mřížemi

Podle pákistánského listu The Express Tribune teď žaloba pracuje na obvinění, které má být vzneseno v nejbližších dnech. Vyšetřovatelé se zároveň snaží odhalit řadu nejasností. Pokud se prokáže modelčina vina, hrozí jí vysoká pokuta a až čtrnáct let vězení.

Modelka z Playboye je ve vězení. Zapojila se do drogového gangu

Některé hlasy z pákistánské módní branže mluví o tom, že modelka pravděpodobně doplatila na svou naivitu. „Mnoho takových dívek pochází z prominentních rodin, a mají proto bláhovou představu o světě. Vnímám ji jako oběť,“ komentovala vězněnou kolegyni bývalá modelka a pákistánská celebrita Fríha Altafová pro britský list The Guardian.

Aján Alíová začínala s kariérou už v šestnácti letech. Brzy se stala tváří mnoha reklamních kampaní a nejúspěšnější modelkou Pákistánu vůbec. Mluvilo se o ní i jako o možné reprezentaci země na mezinárodní soutěži krásy Miss Universe.