17. března 2012 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Seznam žijících nacistických zločinců má už jen dvě jména

Heinrich Boere před soudem. Patří k posledním dvěma odsouzeným nacistickým zločincům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heinrich Boere před soudem. Patří k posledním dvěma odsouzeným nacistickým zločincům. | foto: ČTK

PRAHA Už jen Erich Priebke a Heinrich Boere. Z veřejně známých nacistických zločinců, kteří pomáhali německé likvidační mašinérii, žijí jen tito dva. Řady usvědčených v sobotu opustil John Demjanjuk, který v 91 letech v sobotu zemřel.

"Chci, aby lidé věděli, že není možné, aby nacisti zavraždili miliony lidí a prošlo jim to," říkával lovec nacistů Simon Wiesenthal. Sám jich před soud dostal stovky včetně například Adolfa Eichmanna odpovědného za deportace více než čtyř milionů Židů do ghett a vyhlazovacích táborů.

Na rozdíl od Eichmanna, který byl odsouzen k smrti a oběšen, však měli někteří to štěstí, že přestože byli dopadeni, život jim byl ušetřen. Tací už v současnosti ale žijí jen dva.

Jeden za mřížemi, druhý doma

První z nich, člen jednotek Waffen SS Heinrich Boere si ve vězení odpykává doživotní trest. Stejně tak byl k doživotnímu trestu odsouzen Erich Priebke, jeden ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944. Poslední roky života mu ale bylo ze zdravotních důvodů umožněno dožít v domácím vězení.

V 91 letech v sobotu zemřel i loni odsouzený John Demjanjuk, který napomáhal vraždám více než 28 tisíc Židů ve vyhlazovacím táboře Sobibor. Demjanjuk se proti rozsudku odvolal a na další řízení vyčkával v pečovatelském domě, kde zemřel. Pravomocný rozsudek tak v případu nepadl.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Nacisté, které dostihla spravedlnost

Eichmann u soudu v IzraeliAdolf EICHMANN (1906-1962) - Vedoucí židovského referátu Hlavního úřadu říšské státní bezpečnosti (RSHA), zodpovědný za války za deportace více než čtyř milionů Židů do ghett a vyhlazovacích táborů. V prosinci 1961 byl v Jeruzalémě odsouzen k trestu smrti, v červnu 1962 oběšen.

Franz STANGL (1908-1971) - Bývalý velitel nacistických vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka, výrazně se podílel také na programu "eutanazie" a pronásledování partyzánů v Itálii a Jugoslávii. V prosinci roku 1970 byl v německém Düsseldorfu odsouzen na doživotí. Následujícího roku zemřel ve vezení na srdeční selhání.

Ladislav NIŽŇANSKÝ (1917-2011) - Po potlačení Slovenského národního povstání byl údajně velitelem slovenské části komanda Edelweiss a byl mu připisován podíl na vyhlazovacích akcích nacistů ve středoslovenských vsích Ostrý Grúň a Kľak. Počátkem 60. let byl na rodném Slovensku odsouzen k trestu smrti (v roce 2006 změněn na doživotí). Popravě unikl díky tomu, že po válce utekl do zahraničí a v roce 1996 získal německé občanství. Na Slovensku na něj byl loni vydán zatykač, který ale bude zrušen poté, co bylo tento pátek oznámeno, že 23. prosince loňského roku zemřel.

Josef SCHWAMMBERGER (1912-2004) - Nacistický důstojník, který za války velel několika táborům nucených prací SS v okolí Krakova. V květnu 1992 jej stuttgartský soud poslal na doživotí za mříže. Jeho žádost o předčasné propuštění byla v roce 2002 zamítnuta. O dva roky později Schwammberger ve věku 92 let zemřel.

Klaus BarbieKlaus BARBIE (1913-1991) - Někdejší šéf lyonského gestapa, známý jako "lyonský řezník, osobně nařídil či schválil tisíce případů zabití, zatčení a deportací. V roce 1987 byl ve Francii odsouzen na doživotí, neboť trest smrti byl mezitím v zemi zrušen. Ve věznici však dlouho nepobyl - po čtyřech letech umřel v lyonské vězeňské nemocnici na rakovinu.

Erich PRIEBKE (1913) - Jeden ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944. Nacisté zde povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. V březnu 1998 jej římský soud poslal na doživotí do vězení. Společně s ním byl ke stejnému trestu odsouzen za stejný zločin bývalý důstojník SS Karl Hass. V roce 1999 bylo Priebkemu ze zdravotních důvodů povoleno odpykat si trest v domácím vězení.

Maurice PAPON (1910-2007) - V roce 1998 byl odsouzen k desetiletému vězení za podíl na deportaci 1690 Židů z oblasti Bordeaux, kde byl za války generálním tajemníkem prokuratury, do německých vyhlazovacích táborů. V roce 2002 byl ale propuštěn na základě zákona, který umožňuje předčasně pustit na svobodu nemocné a staré vězně. Zemřel v únoru 2007 ve věku 96 let.

Heinrich Boere před soudemHeinrich BOERE (1921) - Jako člen jednotek Waffen SS se zúčastnil akce s krycím názvem Silbertanne (Stříbrná jedle), jejímž cílem bylo rozprášit nizozemský odboj. Samotný Boere při akci zastřelil tři nizozemské civilisty, po válce uprchl do Německa a roku 1949 byl v Nizozemsku v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Za stejný zločin byl v dubnu 2008 obžalován u soudu v Dortmundu a loni v březnu byl odsouzen na doživotí.

Anton MALLOTH (1912-2002) - Bývalý dozorce terezínské káznice žil po válce dlouhou dobu v Itálii. V roce 1948 byla v tehdejším Československu odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti, později byl ale rozsudek zrušen, aby Mallotha mohla soudit německá justice. Vyšetřování bylo po dlouholetých peripetiích znovu obnoveno v únoru 2000, kdy ČR a Rakousko předaly německým orgánům výpovědi nových svědků. V květnu 2001 byl Malloth v Mnichově odsouzen k doživotnímu trestu. Zemřel v říjnu 2002.

spaŠárka Pálková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!