Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z pašeráka drog mozkem útoku v Barceloně? Imáma Sátího udrželo v Evropě odvolání na lidská práva

Muž se modlí v mešitě, kde kázal imám Sátí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž se modlí v mešitě, kde kázal imám Sátí. | foto: Reuters

BARCELONA Imám Abdalbákí Sátí, který je považován za mozek teroristických útoků v Katalánsku z minulého týdne, se zřejmě zradikalizoval ve vězení, kam se dostal za pašování drog. Setkal se tam s lidmi, kteří organizovali bombové útoky v Madridu. Následně měl být vyhoštěn, ale pro porušení jeho lidských práv soud vyhoštění zrušil a Sátí si následně úspěšně zažádal o azyl. Díky tomu se dostal do Belgie, kde budil podezření i v místní muslimské komunitě.

V roce 2010 byl Sátí odsouzen za pašování hašiše z Maroka do Španělska. Trest si měl odsedět ve městě Castellon na východě Španělska. Podle britského deníku Telegraph se imám ve vězení seznámil s jedním ze strůjců bombových útoků v Madridu v roce 2004 Rašídem Aglifem, který byl odsouzen na osmnáct let.

Z trestu si imám Sátí odseděl více než polovinu a v dubnu 2014 byl propuštěn. Součástí rozsudku bylo i vyhoštění do Maroka, odkud Sátí pochází a kde žije jeho manželka a děti. V odvolacím řízení bylo ale jeho vyhoštění zrušeno a Sátí mohl zůstat ve Španělsku, kde měl pobyt od roku 2002. Server The Times uvedl, že Sátího hlavním argumentem bylo porušení jeho lidských práv, ke kterému by násilným vyhoštěním došlo. Soudce mu vyhověl.

Imám Abdalbákí Sátí, který měl stát za útoky v Barceloně.

Imám Abdalbákí Sátí, který měl stát za útoky v Barceloně.

Ještě v říjnu 2014 Sátí podal žádost o azyl, se kterou uspěl. Měl tedy možnost pohybovat se po všech šestadvaceti zemích schengenského prostoru. To mu umožnilo přestěhovat se na čas do Belgie.

Podle deníku El Mundo na jaře 2015 soudce Pablo de la Rubia rozhodl, že Sátí nebude vyhoštěn, protože nepředstavuje „reálnou hrozbu“ a projevil „úsilí o integraci do španělské společnosti“. Obchodování s drogami označil tehdy soudce za „jediný a už starý trestný čin“.

Podezřívali ho už v Belgii

V belgickém městě Vilvoorde, které má asi 43 000 obyvatel a těsně přiléhá k Bruselu, žil imám Sátí podle starosty Bonteho od ledna do března 2016. „Imám sousední lokality Diegem přišel za námi a ptal se na něj. Zdál se mu divný, protože mu říkal, že přišel ze Španělska, neboť tam nemá budoucnost. Nelíbilo se mu také, že se Sátí prohlásil za imáma, ačkoli k tomu nedoložil příslušné dokumenty,“ uvedl starosta Vilvoorde.

Starost Bonte neuvedl, koho přesně ve Španělsku tehdy s dotazem na Sátího minulost kontaktoval. Imám Sátí ale už tehdy neměl čistý trestní rejstřík kvůli obchodu s drogami, co je podle listu El Periódico jeden ze zdrojů financování džihádistů.

Sounáležitost je teď vidět po celé Barceloně.
Památeční místo na místě, kde bílá dodávka smetla několik lidí.

„A i když nebyly informace, že by Sátí byl podezřelý z radikalizace islamistů či z nabádání k terorismu, muslimská komunita v našem regionu se rozhodla ho vyhostit z mešity,“ uvedl Bonte. Dodal, že je velmi pyšný, že to byli právě muslimové, kteří „se obrátili přímo na policii“. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido však v reakci uvedl, že španělská policie od belgických úřadů stran imáma nedostala žádnou informaci.

Město Vilvoorde v posledních letech přijalo řadu opatření v rámci prevence před radikalizací islamistů. Bonte s těmito kroky začal v roce 2012 poté, co vyšlo najevo, že asi 30 lidí z města odešlo bojovat do Sýrie do řad organizace Islámský stát. Základem opatření, která starosta zavedl, je zapojit do prevence proti terorismu celou komunitu. „Boj s terorismem funguje jen tehdy, když vychází zvnitřku vlastní komunity,“ uvedl starosta města Vilvoorde.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!