21. června 2017 12:02, aktualizováno  21:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bruselu chtěl útočit Maročan ze čtvrti Molenbeek. Policii byl známý kvůli drogám

Policie zahrazuje a evakuuje okolí nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zahrazuje a evakuuje okolí nádraží. | foto: ČTK

BRUSEL Mužem podezřelým z pokusu o spáchání teroristického útoku na bruselském hlavním nádraží je 36letý Maročan Usáma Z. Informoval o tom ve středu mluvčí belgické prokuratury Eric Van der Sypt. Podle vyšetřovatelů byl útočník patrně sympatizantem takzvaného Islámského státu (IS).

Už dříve belgické úřady uvedly, že útočníka v úterý večer na nádraží zastřelila vojenská hlídka poté, co způsobil menší výbuch. Kromě útočníka při incidentu, který prokuratura označila za teroristický útok, nikdo další nebyl zraněn.

K pokusu o atentát došlo před 20:45 SELČ. Belgická policie v krátké době oznámila, že má situaci na nádraží plně pod kontrolou. Podle prokuratury se muž pokusil odpálit výbušné zařízení, které ale zřejmě selhalo. Ozvala se jen menší rána, po níž se Maročan rozběhl směrem k vojákům. Mluvčí prokuratury potvrdil výpovědi očitých svědků, podle kterých při činu křičel arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).

„Vojáci reagovali velmi rychle a velmi dobře, útočník byl hned zneškodněn,“ uvedl mluvčí prokuratury.

V útočníkově zavazadle se následně našly hřebíky a plynové láhve. Sebevražedný pás Maročan v rozporu s dřívějšími informacemi některých médií neměl. Podle dosavadních informací jednal útočník sám. „Je jasné, že chtěl způsobit mnohem větší škodu,“ uvedl Van der Sypt.

O Maročana Usámu Z., který podle belgických médií pocházel z nechvalně známé bruselské čtvrti Molenbeek, kde žilo například i několik pachatelů atentátů z Paříže z roku 2015 a z Bruselu z loňského března, se podle prokuratury tajné služby v minulosti nezajímaly. Podle listu La Libre Belgique se v minulosti dopustil pouze drogových deliktů. K raziím, které podle stejného listu pokračují ve čtvrti Molenbeek, se Van der Sypt vyjadřovat nechtěl.

Vojáci zaujímají pozice kolem nádraží.
Oblast kolem nádraží byla vyklizena poté, co se na nádraží ozvala malá exploze.

„Určité indicie ukazují, že podezřelý choval sympatie vůči teroristické organizaci Islámský stát,“ citovala ve středu agentura AFP zdroj z okruhu vyšetřovatelů. Belgická federální prokuratura se domnívá, že bombu si pravděpodobně vyrobil doma v Molenbeeku.

Starostka Molenbeeku Françoise Schepmansová potvrdila, že úřady věděly o drogovém deliktu podezřelého z loňského roku, ale ne o jeho „radikalizaci nebo terorismu“. Podle ní žil podezřelý sám a byl rozvedený. Belgická média informovala, že měl obchod s mobily a také pracoval jako instalatér.

Na nádraží po explozi vypukla panika, provoz byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela. Vyklizeno bylo i nedaleké bruselské náměstí Grand Place a zastaven byl provoz dvou linek metra. Dnes ráno byl provoz na hlavním nádraží plně obnoven.

Belgický premiér Charles Michel poděkoval vojákům a železničářům za to, že v dané situaci „reagovali profesionálně a odvážně“. Po ranním zasedání bezpečnostní rady státu Michel uvedl, že mohlo jít o „potenciálně velmi nebezpečný“ útok. Stupeň ohrožení terorismem navzdory pokusu o atentát belgická vláda zatím ale nezvýšila. Nadále tak platí třetí ze čtyř stupňů. Michel Belgičany vyzval, aby se nenechali zastrašit a zachovali si svůj způsob života.

V Belgii platí zvýšená bdělost bezpečnostních složek od loňského března, kdy sebevražední útočníci zabili 32 lidí v bruselském metru a na letišti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz