Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč musel Babčenko ‚zemřít‘? Chtěli jsme získat seznam 30 lidí k likvidaci, tvrdí prokuratura

Svět

  19:58aktualizováno  22:47
KYJEV - Z organizování pokusu o vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka je podezřelý ukrajinský podnikatel Borys Herman. Informovala o tom ve čtvrtek ukrajinská média. Podle serveru Ukrinform Herman ale večer u soudu řekl, že už půl roku spolupracuje s kontrarozvědkou, která podle něj vykonavatele zločinu sama vybrala. Podle mluvčí ukrajinského generálního prokurátora došlo k zinscenování vraždy proto, aby získali seznam 30 lidí, včetně Babčenka, kteří byli určeni k likvidaci.

Arkadij Babčenko foto: ČTK

Svou ‚smrt‘ sledoval na televizi v márnici. Babčenko měl na sobě prasečí krev a mejkap

Podezřelý tuto výpověď učinil před vyšetřujícím soudcem během řízení o žádosti tajné služby SBU na uvalení vazby na Hermana. Soudce podle agentury Reuters žádosti vyhověl.

Ukrajinská sekce Rádia Svoboda na svém webu uvedla, že Borys Herman je vlastníkem řady soukromých firem. Advokát Jevhen Solodko na facebooku sdělil, že Herman je výkonným ředitelem ukrajinsko-německé společnosti Šmajser (Schmeisser). Jde o jediného nestátního výrobce zbraní na Ukrajině. Firma má prý již delší dobu vztahy s ukrajinským ministerstvem obrany. Podle Solodka se Herman mohl stát obětí provokace SBU.

„Spolupracuji s vnitřní rozvědkou při odhalování aktivit Ruska na ukrajinském území zaměřených na změnu ukrajinské vlády. Kontrarozvědka mi poskytla možnosti i pravomoc, abych mohl zkoumat spojení, to znamená zkoumat toky peněz na Ukrajinu, prostřednictvím koho a komu plynou, jaké politické strany a jací činitelé jsou jimi financováni, jak se vytvářejí zásoby zbraní a vše ostatní,“ uvedl podle Ukrinformu Herman před soudcem.

Oficiální video ze zadržení objednavatele, které na YouTube zveřejnila SBU:

Fingovaná smrt kvůli informaci z ruského zdroje?

Server předtím napsal, že podle dokumentace SBU byl k realizaci novináře naverbován ukrajinský občan, který dostal úkol najít vykonavatele. Zavraždění Babčenka navrhl svému známému - bývalému příslušníkovi vládních sil bojujících na východě Ukrajiny - za finanční odměnu ve výši 30 000 dolarů (664 000 korun).

Ukrajina bude muset divadlo s Babčenkem vysvětlit. Pověst novinářů utrpěla, míní Procházková

Šéf tajné služby Vasyl Hrycak o tom informoval už ve středu. Uvedl přitom, že vykonavatel dostal jako zálohu 15 000 dolarů a že organizátor přijal od ruské strany 10 000 dolarů.

Herman ve čtvrtek večer soudci řekl, že vykonavatele, kterého jmenoval jako Oleksije Cymbaljuka, vybrala sama SBU, neboť se o něm vědělo, že působil v protipovstalecké operaci na východě Ukrajiny. Nicméně Cymbaljuk byl kněz a všem bylo proto jasné, že okamžitě „poběží na SBU a všechno řekne“, protože nikdy nedokáže zabít člověka.

„Věděli jsme přesně, že to bude zinscenované - všechno se to vědělo. Ale abychom získali informaci z ruského zdroje, museli jsme předstírat nějakou práci v zájmu získání důvěry,“ tvrdil Herman.

Mělo jít o seznam 30 lidí k likvidaci

Samotný Babčenko ve čtvrtek rozhodně odmítl kritiku své předstírané vraždy a výčitky, že tím porušil novinářské standardy. Zdůraznil, že mu šlo především o jeho život a o bezpečnost rodiny.

„Jsem naprosto přesvědčen, že jinak to nešlo udělat. Jste chlapík,“ řekl Babčenkovi ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Chtěli byste raději, aby byl Babčenko mrtvý? Zachránili jsme mu život, to mi ke spokojenosti stačí,“ vzkázal ministr vnitra Arsen Avakov „pseudomorálním“ kritikům z ciziny. Strážci zákona se podle něj se nebudou řídit veřejným míněním, ale udělají vše, co budou považovat za nutné pro uchování klidu v zemi.

„Muselo se to zinscenovat, abychom až k závěrečné tečce dotáhli fakt, že tu byla zakázka (na vraždu) a že byla splněna, abychom získali od zákazníka seznam 30 lidí (určených k likvidaci kromě Babčenka),“ vysvětlila listu Ukrajinska pravda mluvčí generálního prokurátora. Generální prokurátor Jurij Lucenko uvádí, že se podařilo získat dostatek faktů svědčících o tom, že si vraždu objednalo Rusko.

Kreml: Předložte důkazy

Kreml uvítal, že je Babčenko naživu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale jedním dechem dodal, že to „nemění náš vztah k Ukrajině jako zemi, kde je nebezpečné být novinářem“. Vybídl také šéfa ukrajinské tajné služby, aby doložil svá tvrzení o účasti Moskvy na vražedném spiknutí, jinak bude vypadat jako jeho britští kolegové, připisující Rusku vinu za otrávení bývalého agenta a jeho dcery.

„Ukrajina je ve velmi zvláštní bezpečnostní situaci, a to se zřetelem k (anexi) Krymu a konfliktu na východě země. V tomto kontextu má Ukrajina jako všechny země právo bránit svůj národní zájem a své území,“ řekla mluvčí šéfky unijní diplomacie Maja Kocijančičová.

„K případu Babčenka. Zaprvé je třeba vyjádřit potěšení, že ten člověk je živý. Vyvolává to ale mnoho otázek,“ prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Je to hanebné, nehorázné a nedůstojné,“ řekl o ukrajinském postupu předseda slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko, známý vstřícným postojem k Rusku.

„Cíl byl hezký: chytit vraha. Ale prostředky - předstíraná smrt a zveřejněné zprávy o ní - zmenší již tak mikroskopickou důvěru, kterou Ukrajinci mají ke své vládě a médiím,“ varoval list The Washington Post. „Až bude příště nějaký kritik Kremlu zastřelen nebo otráven nebo se zřítí z balkonu a roztříští se o beton, vždy jako první vyvstane otázka: opravdu je mrtvý?“ píše britský list The Guardian.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat