2. dubna 2009 11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z předsednictví bude fraška, míní Rakušané

Premiér v demisi Mirek Topolánek u loga českého předsednictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Mirek Topolánek u loga českého předsednictví. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

VÍDEŇ/BRATISLAVA Česká vládní krize a vyjednávání o novém kabinetu se opět dostala na stránky zahraničního tisku. Slovenský deník Sme uvádí, že shoda českých politiků ještě nemusí znamenat prospěch pro občany. Rakouský Kurier míní, že české strany chtějí najít jen "rychlá řešení", vládní krize však trvá. Die Presse zase píše, že české předsednictví EU se ve dvou svých posledních měsících stane kvůli novému kabinetu fraškou.

Die Presse píše, že premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) "musí do konce dubna odejít" a Česko dostane úřednickou vládu. EU tak v době nejhlubší ekonomické krize získá na dva měsíce politicky bezmocné vedení, uvedl deník. Aby rozhodující roli při sestavování vlády neměl prezident Václav Klaus a "nebyl na koni", šéfové ODS a ČSSD se dohodli na rychlém vzniku úřednického kabinetu. "Evropa si pak musí na pár měsíců zvykat na nové tváře, které dosud nezná," uvedl deník.

Podle něj Topolánka a šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka, kteří o vládě vyjednávají, dělí nejen ideologické rozdíly, ale i osobní animozita. Šéf sociálních demokratů se prý nikdy nesmířil s tím, že mu Topolánek "odloudil" dva poslance a s pomocí těchto přeběhlíků vládl.

Prezidentu Klausovi se zas prý nelíbilo, že se Topolánek zasazuje o přijetí lisabonské smlouvy. Mohl tak po pádu vlády pověřit sestavením nového kabinetu nějakého kritika Lisabonu. Die Presse píše, že Klaus se ale může cítit jako vítěz přinejmenším v jednom: české předsednictví v posledních dvou měsících už vůbec nic nezmůže.

Politická krize trvá
Podle Sme šéfové ODS a ČSSD s prezidentem dokážou přece jen ke shodě dospět. "Problém je v tom, že když Topolánek a Paroubek a Klaus najdou společnou řeč, neznamená to rovnou, že prospěch bude i mít i pospolitý lid," uvedl list.

Podle dnešního deníku Der Standard by Česko novou vládu odborníků, kterou nyní politici kutí, mělo mít už příští týden. I když by kabinet měl vzniknout z nestraníků, nynější bezpartijní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nemá v ruce "žádné dobré karty", napsal list.

Podle Kurieru chce Klaus po politicích hmatatelné výsledky. Strany chtějí ale situaci jen rychle řešit. Politická krize tak prý trvá.

Diskuse o české vládní krizi se rozvinula i mezi čtenáři rakouských zpravodajských serverů. Podle jednoho z návštěvníků jsou čeští politici směšní, když nenechají Topolánka předsednictví dokončit. Jiný se pozastavuje nad tím, jak může takový "dutý" stát řídit unii. Podle dalšího jsou téměř všichni čeští politici neprofesionální a nikoho to už ani nepřekvapuje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!