4. října 2006 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z vězňů na Guantánamu se stávají tlouštíci

Vězni na Guantánamu prý nebezpečně tloustnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězni na Guantánamu prý nebezpečně tloustnou. | foto: Peter MUHLYAFP

WASHINGTON Strava s vysokým obsahem kalorií prý může za nadbytečná kila vězňů na americké vojenské základně Guantánamo. Lidé zadržovaní kvůli podezření z terorismu tak nebezpečně tloustnou, píše na svých webových stránkách deník USA Today.

"Většina vězňů prý na Guantánamo přijela s lehkou podváhou. Zadržovaní v průměru přibrali kolem 20 liber (devět kilogramů)," uvedl mluvčí věznic amerického námořnictva Robert Durand. Jeden vězeň svou váhu téměř zdvojnásobil na 410 liber (186 kilogramů).

Ochránci lidských práv to podle agentury AP připisují nedostatku pohybu, za který mohou malé cely. Připomínají také výpovědi propuštěných vězňů, kteří prý někdy měli povoleno cvičit jen méně než třikrát týdně.

Vězni denně dostávají stravu s obsahem asi 4200 kalorií. Vládní pravidla pro udržování váhy přitom doporučují kolem 2000 až 3000 kalorií denně. Vězni v běžných amerických věznicích dostávají zhruba 2900 kalorií.

Na Guantánamu se nyní nachází asi 460 vězňů podezřelých z napojení na teroristickou síť Al Kajda či někdejší afghánské vládní hnutí Taliban. Někteří jsou tam zadržováni více než čtyři roky.
Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz