31. srpna 2017 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z chemičky u Houstonu se ozval výbuch. Lidé byli z místa včas evakuováni

Zatopený chemický závod Arkema u Houstonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatopený chemický závod Arkema u Houstonu | foto: ČTK

Z vyklizené chemické továrny u Houstonu je hlášen výbuch a stoupá z ní kouř. Zaplavený podnik je bez proudu a nemůže ochlazovat nebezpečné chemikálie. Texaské úřady nařídily povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker.

Ze zatopeného chemického závodu Arkema u Houstonu byly ve čtvrtek ohlášeny exploze a stoupající kouř. Podnik předem ohlásil, že hrozí vznícení uskladněných nebezpečných látek, které jsou kvůli výpadku chlazení nestabilní. Zaměstnanci byli odvoláni a lidé v okruhu 2,5 kilometrů s předstihem evakuováni. O explozi informovaly úřady texaského okresu Harris a houstonská televize Fox 26. Arkema později zprávu o explozi potvrdila a upozornila, že hrozí další výbuchy.

Firma dostala informaci o situaci ve dvě hodiny ráno místního času (v 9:00 SELČ). Podle houstonského serveru Chron bylo nutné hospitalizovat zástupce šerifa města Crosby, kde se továrna nachází. Muž se nadýchal kouře. Devět dalších zaměstnanců úřadu odjelo do nemocnice z preventivních důvodů. „Upozorňujeme místní občany, že materiál skladujeme na několika místech v podniku a že hrozí další výbuchy. Prosíme, aby se nevraceli do evakuované zóny, dokud úřady neohlásí, že je to bezpečné,“ uvedla Arkema v prohlášení.

Šéf továrny Rich Rowe předem upozornil, že v podniku hrozí výbuch a požár. „Přišli jsme o klíčové chlazení materiálů, který nyní může explodovat a následně způsobit silný požár,“ řekl Rowe o uskladněných látkách, které je k udržení ve stabilním stavu nutné chladit. Areál podniku je zaplaven do výšky takřka dvou metrů.

Zatopený chemický závod Arkema u Houstonu
Kvůli povodním, způsobeným bouří Harvey, se aligátoři dostali i do oblastí, kde...

Rowe řekl, že vedení podniku nemá možnost explozi předejít. Výbuch podle něj nastane, jakmile začne stoupat teplota. „Bude to podobné jako velký požár vyvolaný vznícením benzinu. Oheň bude výbušný a bude intenzivní,“ řekl. Podle něj se bude uvolňovat černý kouř, který může podráždit oči, kůži a plíce.

Očekávalo se, že požár postihne hlavně objekt podniku, ale z preventivních důvodů byli evakuováni lidé z oblasti v okruhu 2,5 kilometru. Federální úřad pro letectví vydal dočasný zákaz přeletů v blízkosti podniku.

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, což je asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé.

Bez proudu je objekt od neděle, zaměstnanci sice uvedli do provozu záložní generátory, ale některé z nich přestaly ve vodě fungovat. Podnik nyní monitoruje teplotu materiálu z dálky.

Arkema provoz v Crosby pozastavila v minulém týdnu ještě předtím, než Harvey jako hurikán vstoupil na texaské pobřeží. V továrně od té doby bylo jedenáct pracovníků, kteří ale v úterý museli rovněž odejít.

Lidé z blízkosti nádrže Barker u Houstonu se musejí evakuovat


Texaské úřady ve čtvrtek nařídily povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před záplavou. Hladina v nádrži je příliš vysoko a hrozí, že přeteče přes hráz. Lidé se ale nemají vydávat na cestu za tmy, protože cesta autem nemusí být bezpečná. Mají počkat, až se rozední.

Původně vydal okres Fort Bend pro oblast kolem nádrže Barker pouze doporučení k evakuaci, nyní ale nařídil povinnou. Na oblast se vztahuje zákaz nočního vycházení, který platí podle místních úřadů do šesté hodiny ranní (13:00 SELČ).

Úřady požádaly občany, aby se začali připravovat, ale nevyjížděli, dokud nebude denní světlo.

Barker je spolu s nádrží Addicks součást ochranných opatření, jež mají Houston chránit před záplavami. Voda z Addicks se začala přelévat přes hráz už ve středu, v Barkeru je nyní ve výšce 31 metrů a hrozí, že i zde začne přetékat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz