Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Organizovaná loupež v Benátkách. Dva muži ukradli šperky katarského šajcha za miliony eur

Svět

  22:09
BENÁTKY - Z vitríny na výstavě v benátském Dóžecím paláci byly odcizeny indické šperky - brož a náušnice. Jejich hodnota dosahuje několika milionů eur. Loupež byla podle vyšetřovatelů pečlivě naplánována, záležitost vyšetřuje benátská prokuratura, informují italská média.

Šperky z výstavy Poklady Mughalů a mahárádžů, kterou přerušila loupež. foto: AP/Ansa

Výstava Poklady Mughalů a mahárádžů Italům poprvé představila 270 indických šperků z období od 16. do 20. století a klenotů, které se jimi inspirovaly.

Exponáty pocházejí ze sbírky katarského šajcha Hamada bin Abdalláha Sáního, jemuž se za pozoruhodně krátkou dobu podařilo nashromáždit nejdůležitější soukromou kolekci indických historických šperků.

Zavřené dveře v benátském Dóžecím paláci kvůli krádeži. Za nimi jsou šperky z výstavy Poklady Mughalů a mahárádžů.

Dóžecí palác v italských Benátkách, kde byla k vidění výstava šperků Poklady Mughalů a mahárádžů.

„Bezpochyby máme co do činění s profesionály,“ řekl agentuře ANSA šéf benátské policie Vito Gagliardi. Zlodějům se podle něj podařilo zpozdit alarm.

Na místě byli nejméně dva pachatelé - zatímco jeden hlídal, druhý otevřel vitrínu a vzal z ní brož a náušnice. Když se pak spustil alarm, policie palác uzavřela. Mezitím se však lupičům podařilo utéct. Policie má za to, že lupiči patří k rozsáhlejší skupině.

Šperky na výstavě Poklady Mughalů a mahárádžů v italských Benátkách.

Hodnota zmizelých šperků vyrobených ze zlata, platiny a diamantů byla sice při proclení stanovena na několik desítek tisíc eur, jejich reálná cena se ale pohybuje v řádu milionů. Nebude je ale snadné prodat na černém trhu, jsou totiž příliš známé. Vyšetřovatelé si spíše myslí, že pachatelé jednotlivé drahé kameny ze šperků vyjmou a prodají zvlášť.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!