Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
20. září 2012 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská opozice obrátila. Prý žádnou odměnu za Asada nenabízí

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: ČTK

DAMAŠEK Opoziční Syrská svobodná armáda popřela zprávu, podle níž prý vypsala na prezidenta Bašára Asada odměnu 25 milionů dolarů (473 milionů korun).

O údajném vypsání odměny informovala tento týden turecká agentura Anadolu s odvoláním na jednoho z velitelů osvobozenecké armády (FSA).

Nynější popření je podle stanice Al-Arabíja dokladem rozporů panujících uvnitř FSA.  Velitel Ahmad Hidžází sdělil Anadolu, že peníze za Asada, ať živého, nebo mrtvého, jsou připraveni zaplatit syrští podnikatelé, kteří stojí za opozicí.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí revolučního výboru FSA Luaj Mikdád však televizi CNN krátce potom řekl, že za odměnou je syrská opoziční skupina působící v Egyptě. Říká si Syrská svobodná armáda k ochraně revoluce, s níž FSA nemá nic společného.

FSA založili syrští dezertéři. Je to hlavní organizovaná složka, která bojuje proti syrské armádě. Nyní jsou v ní prý ale i cizí bojovníci. Člen syrské opozice Umar Zakaríja řekl v rozhovoru s Al-Arabíjou, že FSA chystá v nejbližších dnech organizační změny. Na dotaz, kdo prozradil informaci o odměně za Asada, odpověděl, že to je problém týkající se výhradně syrské opozice. "Právě teď hovoří každý sám za sebe," řekl.

Syrský konflikt nabyl na intenzitě v srpnu, kdy syrská armáda do bojů začala ve větší míře zapojovat letectvo. Srpen s 5000 civilními oběťmi byl nejkrvavějším z 18 měsíců syrské revolty. Diplomatickému řešení krize brání kromě jiného nejednotnost opozice.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...