Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Al-Káida stojí za atentáty v Sýrii, tvrdí šéf OSN

Svět

  10:39
NEW YORK - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun připustil, že za nedávnými atentáty v Sýrii nejspíš stojí mezinárodní islámská teroristická síť Al-Káida.

Pan Ki-mun foto: Reuters

Teroristům připisuje atentáty od začátku také syrská vláda, zatímco syrská opozice z nich naopak obviňuje syrský režim.

"Myslím, že za tím musí být Al-Káida," řekl ve čtvrtek šéf OSN při setkání s mladými lidmi v New Yorku v narážce na dvojitý atentát v Damašku, který si minulý týden vyžádal 55 mrtvých a stovky zraněných. Vyzval k okamžitému zastavení násilí vládních i opoziční sil.

ČTĚTE TAKÉ:

Syrský režim prezidenta Bašára Asada, jehož odchod je hlavním požadavkem domácí i exilové opozice, neuznává 15 měsíců trvající vzpouru a tvrdí, že bojuje proti "ozbrojeným teroristickým bandám". Těm připisuje i atentáty, které sužují zemi od prosince 2011. Zodpovědnost za atentáty přisuzuje Al-Káidě také Rusko, které je dlouholetým spojencem Damašku.

Naopak opozice obviňuje režim, že organizuje tyto atentáty s cílem sabotovat plán k vyřešení krize, který se v zemi snaží prosadit mezinárodní vyslanec Kofi Annan a pozorovatelé OSN. Jejich hlavním úkolem je nyní dohled nad příměřím vyhlášeným 12. dubna, které ale ani jedna strana zjevně nedodržuje.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...