Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za bakteriemi prý stojí 'fekální džihád'

Svět

  18:19aktualizováno  19:15
BERLÍN - Je to otázka, kterou si v Německu klade snad každý: odkud pochází bakterie EHEC? Poté, co se ukázalo, že zdrojem nákazy nejsou španělské okurky, pokračují dohady. Zatímco vědci pátrají po původu střevní bakterie, přispívá stávající nejistota ke spřádání spikleneckých teorií: mohlo by jít o teroristický útok biologickými zbraněmi, přou se lidé v diskusích na internetu.

Lékaři, kteří bojují s nebezpečnou nákazou, zažívají velké psychické i fyzické vypětí. foto: Reuters

"Spolkové ministerstvo vnitra s teroristickým útokem pomocí EHEC počítalo již v roce 2006," píše se například na internetu. Nebo: "Německá zpravodajská služba ve věci EHEC vyšetřuje v Paříži."

Ukázat na podezřelé je jednoduché. Teprve nedávno byl zabit Usáma bin Ládin, takže by EHEC mohlo být pomstou fanatických islamistů. Tento takzvaný "fekální džihád" je ale jen jednou z mnoha podobných teorií.

Infografika

Zatímco je zřejmé, že takové dohady jsou nepodložené, spekulují i vědci o tom, zda mohl někdo EHEC vypustit záměrně. Dokud se nepodaří najít zdroj, "nedá se vyloučit ani velmi nepravděpodobná, ale teoreticky myslitelná možnost, že někdo bakterie vypustil záměrně," napsal v novinách Tagesspiegel uznávaný mikrobiolog Alexander Kekulé z univerzity v Halle.

Agentura DPA zároveň připomíná, že v Česku se o pozdvižení postaral ministr zemědělství Ivan Fuksa se svou teorií, že někdo mohl zeleninu otrávit ve skladu, což by podle něj "bylo na hranici teroristického útoku".

O BAKTERIÍCH ČTĚTE TAKÉ

Oficiální místa ale úvahy o útocích jednoznačně odmítají: "Nic neukazuje na bioteroristické pozadí (případu)," prohlásil mluvčí německého ministerstva vnitra. Neuskutečnila se ani žádná "tajná schůzka" v Paříži, které by se zúčastnila německá tajná služba.

Také ze Spolkového úřadu pro bezpečnost potravin zní: "Nemáme žádný náznak, že jde o útok." Tato ujištění ale se zastánci

Rakousko se bojí německých fanoušků

Zavlečení současné epidemie nebezpečné střevní nákazy do Rakouska nevylučují rakouští zdravotničtí experti v souvislosti s kvalifikačním fotbalovým utkáním o mistrovství Evropy mezi Rakouskem a Německem ve Vídni. V nejhorším případě by se totiž podle agentury APA mohlo stát, že bakterii EHEC do rakouské metropole přinesou fanoušci z Německa, kde je evidováno už přes 1700 infikovaných.
"Nelze to vyloučit," řekl APA vídeňský expert Michael Kunze. Přenos nákazy z člověka na člověka je podle něj spíš nepravděpodobný, ale riziko prý skrývají toalety na stadionu.

spikleneckých teorií vůbec nepohnou. Důvodů pro útok je podle nich dostatek.

Co třeba masný průmysl? Nečekal snad po problémech s BSE, zkaženým masem a dioxiny na okamžik, kdy nějaký skandál postihne producenty zeleniny? Podezřelý je také - jako již v případě prasečí a ptačí chřipky - farmaceutický průmysl, který by si výrobou drahých léků mohl přijít na velké peníze.

Také ve Španělsku, kde zemědělci kvůli "okurkovému poplachu" přišli o stovky milionů eur, se hledají viníci. Podle Ramóna Mampela z jednoho ze španělských zemědělských svazů za vše mohou konkurenti. "Jsem si jistý, že se za postojem Německa skrývají jiné zájmy. K nim mohou patřit třeba dodavatelské smlouvy s Marokem nebo jihoamerickými státy."

Rus Pavel Grudinin, šéf jednoho z největších producentů zeleniny v zemi, má podobný názor. Podle něj jde o obchodní válku, na jejímž konci mají trh ovládat Turecko a Čína.

Někteří za vším vidí jadernou lobby. Podle rakouského serveru wahrexakten.at, který se běžně zabývá třeba otázkami o vetřelcích z vesmíru, se jaderný průmysl záměrně snaží přenést pozornost k jiným tématům. V Německu se totiž v posledních týdnech živě o budoucnosti jaderných elektráren diskutovalo a vláda nakonec rozhodla o ukončení jejich provozu do roku 2022.

Autoři: ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...