2. července 2019 18:17, aktualizováno  23:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teplota během nynějších veder byla vyšší o 4 stupně kvůli změnám vyvolaným lidmi, tvrdí klimatologové

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MICHAL SVÁČEKMAFRA

Londýn Klimatické změny vyvolané lidmi zřejmě způsobily, že teplota při nedávné vlně veder byla o celé čtyři stupně vyšší, než by byla za normálních okolností. Vyplývá z v úterý uveřejněné studie klimatologů, podle níž je navíc pravděpodobnost výskytu takto extrémního počasí pětkrát vyšší než před sto lety.

Při vlně veder z konce června byla v Gallargues-le-Montueux v regionu Provence zaznamenána nejvyšší teplota v historii měření 45,9 stupňů. Je to o téměř dva stupně více než dosavadní maximum z roku 2003. Další rekordy pak padaly i ve Španělsku, Švýcarsku, Rakousku, Německu a Česku.

„Změny klimatu již nejsou abstraktní nárůst globální teploty, ale rozdíl, který cítíte, když vyjdete ven během vedra,“ řekl podle agentury Reuters Geert Jan van Oldenborgh, výzkumník z Nizozemského královského meteorologického institutu a současně jeden z autorů studie vypracované vědeckou skupinou World Weather Attribution (WWA). 

Intenzita veder se v polovině století může stát normou

„Pozorování ukazuje, že ... podobně časté vlny veder by byly zřejmě o čtyři stupně nižší než před sto lety,“ uvádí studie. „Zažili jsme vedra, jejichž intenzita se v polovině století může stát normou,“ řekl klimatolog z francouzského institutu CNRS Robert Vautard. 

Vysoké letní teploty zahnaly mnohé do vod blízkých řek.
Vlna veder udeřila i na jihu Francie.

Klimatologové dlouhodobě tvrdí, že oteplování zemského povrchu způsobené převážně vypouštěním emisí kysličníku uhličitého z fosilních paliv do ovzduší způsobí, že klimatické jevy budou extrémnější a že tyto extrémy - jako jsou bouře, sucha či záplavy - budou častější.

Rok 2019 má nakročeno k nejteplejšímu roku v dějinách

Meteorologové uvádějí, že oslabování takzvaného tryskového proudění ve vysokých výškách atmosféry nad Evropou způsobuje, že se pomaleji mění počasí, což v důsledku vede k nárůstu teplot. Světová meteorologická organizace v pátek vydala prohlášení, že rok 2019 má nakročeno k tomu stát se jedním z nejteplejších roků vůbec a že období 2015-2019 bude nejteplejším zaznamenaným pětiletím v historii měření. Uvedla také, že vlna veder byla „zcela v souladu“ s extrémy spojenými s důsledky vypouštění skleníkových plynů.

Letošní červen byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775. S průměrem 24,5 stupně Celsia byl o dva stupně teplejší než dosud rekordní červen 1811. V rámci celého roku byl letošní červen i třetím nejteplejším měsícem od začátku měření, teplejší byl už jen srpen 1807 a červenec 2006. Na svém webu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ČTK

Adecco spol. s r.o.
Seřizovač vstřikolisů Valašské Meziříčí, až 33 000 Kč, pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč