Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlasitá kritika Trumpa? Pro ‚takové‘ není v čele Republikánů místo, kongresmanka Cheneyová byla odvolána

Odvolaná republikánská kongresmanka Liz Cheney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaná republikánská kongresmanka Liz Cheney. | foto: ČTK

Washington Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ve středu podle očekávání odvolali kongresmanku Liz Cheneyovou ze třetí nejvyšší funkce ve stranické sněmovní hierarchii. S odkazem na vyjádření některých zákonodárců o tom informovala americká média. Cheneyová v posledních týdnech hlasitě kritizovala exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv.

Vedení republikánů ve Sněmovně tvrdilo, že tím kongresmanka narušuje stranickou jednotu. Cheneyová po odvolání prohlásila, že učiní vše v jejích silách, aby zabránila Trumpovu případnému návratu do Bílého domu.

Podle agentury AP je krok proti Cheneyové otřesem v její dosud velmi strmě stoupající politické kariéře. Kongresmanka byla nejvýše postavenou republikánskou ženou v Kongresu a je také dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Její sesazení řada pozorovatelů považuje za další důkaz toho, že vystoupit proti Trumpovi může být v dnešní Republikánské straně téměř likvidační.

Republikánští zákonodárci ve středu o odvolání Cheneyové rozhodli za 20 minut. Vedení strany ve Sněmovně reprezentantů se v posledních dnech přiklonilo k jejímu sesazení, protože podle nich svými hlasitými výstupy proti Trumpovi podrývá jednotu republikánů a tím i jejich snahu o vítězství v kongresových volbách plánovaných na příští rok.

Řada republikánů rovněž souhlasí s blízkým Trumpovým spojencem a senátorem Lindseym Grahamem, podle nějž je věrnost voličů republikánů Trumpovi tak silná, že bez něj strana nemůže uspět.

Cheneyová nicméně odmítla změnit svoje postoje a rétoriku i po odvolání z vysoké funkce. „Udělám vše v mých silách, abych zajistila, že se bývalý prezident ani nepřiblíží k Oválné pracovně,“ řekla po hlasování s tím, že příští prezident musí respektovat americkou ústavu. Republikánská strana podle ní rovněž trpí tím, že toleruje Trumpovy lži o volebních podvodech.

Trump ve středu na svém webu krátce po hlasování napsal, že je Cheneyová „zahořklá, strašná lidská bytost“. „Nemá žádnou osobnost a nic dobrého do činění s naší politikou nebo naší zemí,“ pokračoval exprezident, s tím, že postoje kongresmanky pouze pomáhají demokratům při kritice republikánů.

Cheneyová byla jednou z deseti republikánů, kteří v lednu hlasovali pro uvalení ústavní žaloby na Trumpa kvůli jeho roli při nepokojích v sídle Kongresu, které stály život pěti lidí. Již za to si vysloužila silnou kritiku některých svých spolustraníků a v únoru přestála první pokus o odvolání ze stranické hierarchie. Od té doby však se svými kritickými vyjádřeními nepolevila a postupem času tak ztratila podporu celého vedení strany ve Sněmovně.

Kongresmanku ve funkci šéfky republikánské konference nahradí zřejmě Elise Stefaniková, která vstoupila do Sněmovny v roce 2015 ve svých 30 letech jako tehdy nejmladší žena kdy zvolená do Kongresu. Stefaniková v prvních letech ve Washingtonu zastávala převážně umírněné postoje, postupem času se však stala horlivou Trumpovou zastánkyní a šířila rovněž jeho nepodložená tvrzení o podvodech při listopadových prezidentských volbách. Zatím však není jasné, kdy republikáni o obsazení uvolněného místa rozhodnou.

Cheneyová nadále zůstává řadovou členkou Sněmovny reprezentantů a již dříve prohlásila, že chce za rok usilovat o znovuzvolení. Její domovský Wyoming je stabilní republikánskou baštou, Trump však prohlásil, že proti ní do primárních voleb vyšle republikánského protivníka, jehož bude vší silou podporovat, aby zabránil Cheneyové v zisku dalšího mandátu.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...