Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hlasitá kritika Trumpa? Pro ‚takové‘ není v čele Republikánů místo, kongresmanka Cheneyová byla odvolána

Odvolaná republikánská kongresmanka Liz Cheney. foto: ČTK

Washington - Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ve středu podle očekávání odvolali kongresmanku Liz Cheneyovou ze třetí nejvyšší funkce ve stranické sněmovní hierarchii. S odkazem na vyjádření některých zákonodárců o tom informovala americká média. Cheneyová v posledních týdnech hlasitě kritizovala exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv.
  15:54aktualizováno  20:04

Vedení republikánů ve Sněmovně tvrdilo, že tím kongresmanka narušuje stranickou jednotu. Cheneyová po odvolání prohlásila, že učiní vše v jejích silách, aby zabránila Trumpovu případnému návratu do Bílého domu.

Kritička Trumpa nejspíš skončí ve vedení republikánů. Nahradí ji ‚Češka‘, která lépe reprezentuje stranu

Podle agentury AP je krok proti Cheneyové otřesem v její dosud velmi strmě stoupající politické kariéře. Kongresmanka byla nejvýše postavenou republikánskou ženou v Kongresu a je také dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Její sesazení řada pozorovatelů považuje za další důkaz toho, že vystoupit proti Trumpovi může být v dnešní Republikánské straně téměř likvidační.

Republikánští zákonodárci ve středu o odvolání Cheneyové rozhodli za 20 minut. Vedení strany ve Sněmovně reprezentantů se v posledních dnech přiklonilo k jejímu sesazení, protože podle nich svými hlasitými výstupy proti Trumpovi podrývá jednotu republikánů a tím i jejich snahu o vítězství v kongresových volbách plánovaných na příští rok.

Řada republikánů rovněž souhlasí s blízkým Trumpovým spojencem a senátorem Lindseym Grahamem, podle nějž je věrnost voličů republikánů Trumpovi tak silná, že bez něj strana nemůže uspět.

Cheneyová nicméně odmítla změnit svoje postoje a rétoriku i po odvolání z vysoké funkce. „Udělám vše v mých silách, abych zajistila, že se bývalý prezident ani nepřiblíží k Oválné pracovně,“ řekla po hlasování s tím, že příští prezident musí respektovat americkou ústavu. Republikánská strana podle ní rovněž trpí tím, že toleruje Trumpovy lži o volebních podvodech.

Trump ve středu na svém webu krátce po hlasování napsal, že je Cheneyová „zahořklá, strašná lidská bytost“. „Nemá žádnou osobnost a nic dobrého do činění s naší politikou nebo naší zemí,“ pokračoval exprezident, s tím, že postoje kongresmanky pouze pomáhají demokratům při kritice republikánů.

Cheneyová byla jednou z deseti republikánů, kteří v lednu hlasovali pro uvalení ústavní žaloby na Trumpa kvůli jeho roli při nepokojích v sídle Kongresu, které stály život pěti lidí. Již za to si vysloužila silnou kritiku některých svých spolustraníků a v únoru přestála první pokus o odvolání ze stranické hierarchie. Od té doby však se svými kritickými vyjádřeními nepolevila a postupem času tak ztratila podporu celého vedení strany ve Sněmovně.

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Kongresmanku ve funkci šéfky republikánské konference nahradí zřejmě Elise Stefaniková, která vstoupila do Sněmovny v roce 2015 ve svých 30 letech jako tehdy nejmladší žena kdy zvolená do Kongresu. Stefaniková v prvních letech ve Washingtonu zastávala převážně umírněné postoje, postupem času se však stala horlivou Trumpovou zastánkyní a šířila rovněž jeho nepodložená tvrzení o podvodech při listopadových prezidentských volbách. Zatím však není jasné, kdy republikáni o obsazení uvolněného místa rozhodnou.

Cheneyová nadále zůstává řadovou členkou Sněmovny reprezentantů a již dříve prohlásila, že chce za rok usilovat o znovuzvolení. Její domovský Wyoming je stabilní republikánskou baštou, Trump však prohlásil, že proti ní do primárních voleb vyšle republikánského protivníka, jehož bude vší silou podporovat, aby zabránil Cheneyové v zisku dalšího mandátu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat