Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za jeden měsíc stovky zavražděných. Vyžeňte drogy z ulic, velí filipínský ‚kat‘

Pohled do rakve. Novému filipínskému prezidentovi (na snímku vpravo) se pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do rakve. Novému filipínskému prezidentovi (na snímku vpravo) se pro... | foto: Reuters

MANILA/PRAHA Filipíny zachvátila totální válka proti drogám. Nový prezident Rodrigo Duterte otevřeně vyzývá, aby lidé vzali spravedlnost do vlastních rukou a dealery klidně i zabíjeli. Za pouhý měsíc, který Duterte strávil v úřadu, byly už zavražděny stovky domnělých překupníků drog a tisíce dalších se vydaly úřadům.

Amerika má Donalda Trumpa, Filipíny zase svého Rodriga Duterteho. Přinejmenším co do kontroverznosti si ti dva spolu nezadají.

Prostořecí, výstřední, neberou si servítky. Oba bažící po nejvyšším úřadu. Ovšem s tím rozdílem, že druhý z nich se prezidentem už stal. Posledního června se Rodrigo Duterte ujal vedení stomilionové asijské země. Muž, který přitom na převážně katolických Filipínách nešetřil sprostými slovy i na adresu samotného papeže a za největší zlo označil církev. A přesto vyhrál.

Jednasedmdesátiletý Duterte se totiž dušoval nesmlouvavě zamést s korupcí a zločinem a zvlášť s drogovou kriminalitou. Od drobných dealerů v ulicích až k narkobaronům a policistům či politikům kryjícím jim záda. Bez slitování, byť za cenu toho, že při tom poteče krev.

Pouliční smrt bez soudu

S nekompromisním tažením proti drogám má bohaté zkušenosti. Za více než dvě dekády, které strávil jako starosta filipínského města Davao, se z někdejší bašty překupníků drog a zločinců všeho druhu stalo jedno z nejbezpečnějších míst nejen v zemi, ale vůbec v regionu.

Podle kritiků však v pozadí nebylo žádné zázračné vymáhání práva, ale guerilly, které dealery a kriminálníky likvidovaly. Bez soudu, jen tak je na ulici zpravidla neznámí útočníci zastřelili.

Duterteho příznivec s propagačními předměty svého oblíbence.
Duterteho stoupenkyně.

Sám Duterte připustil, že je kvůli své politice nulové tolerance k drogám dlouhodobě terčem kritiky lidskoprávních organizací. Měnit na tom prý však v žádném případě nic nehodlá, což zopakoval v ostře sledovaném televizním prohlášení před pár dny.

„Nepřestaneme, dokud se poslední narkobaron, poslední překupník a dealer na ulici nevzdají či nebudou za mřížemi – anebo pod zemí, pokud si to tak přejí,“ prohlásil. Duterte už záhy po vítězství v přímé prezidentské volbě počátkem května také avizoval, že chce opětovně zavést trest smrti, zvláště právě v případě drogových deliktů.

Roste obliba pervitinu

S jeho inaugurací jako by se pak rázem přešlo od slov k činům. Dosud sice zůstává trest smrti zrušen. Ulice Filipín ale zachvátila totální válka proti drogám.

J e to jen pár dní, co na titulní stránce filipínských deníků vyšly fotografie údajných drogových dealerů. Mrtvých na ulici, ležících v krvi, s končetinami svázanými páskou a s kartonovými cedulemi popisujícími jejich domnělé zločiny.

„Jsem dealer,“ stojí na jedné takové na snímku, který zachycuje mladou ženu, jak drží v náručí svého mrtvého přítele. Zastřelili ho na ulici neznámí útočníci.

Ona tvrdí, že s drogami neměl nic společného. Byl to prý jen řidič tricyklu, obdoby indických rikš a thajských tuktuků. Duterte a jeho lidé jsou však jiného názoru, což vzkázali přes média.

Nejde přitom o ojedinělý případ. Pouhý měsíc od inaugurace nového prezidenta zabily buď přímo bezpečnostní složky při ra ziích, nebo různé polovojenské jednotky přes 400 takovýchto údajných drogových dealerů (některá média a nevládní organizace ale hovoří takřka o dvojnásobku). Na 5400 dalších skončilo za mřížemi a těžko uvěřitelných bezmála 570 tisíc narkomanů se podle vlády dobrovolně vydalo úřadům.

Filipíny, podobně jako i některé další asijské země, uplatňují mimořádně přísné tresty byť jen za malé množství držených drog. Navzdory tomu ostrovní stát zažívá v posledních letech prudký vzestup počtu narkomanů. Na oblibě získává zejména pervitin. Odhady hovoří o bezmála sedmi milionech uživatelů drog.

Duterte nedávno avizoval, že hodlá brzy zveřejnit seznam čítající desítky jmen vládních činitelů, kteří jsou údajně zapleteni do obchodu s drogami. Chce prý ale předtím nechat všechna jména dvakrát prověřit. Jeho kritici nicméně varují, že se země pod jeho vedením vydává s totální válkou na nebezpečnou cestu. Současné krveprolití v ulicích by totiž mohlo být jen začátek.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...