28. října 2017 14:26, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sesazený premiér Katalánska nechce krveprolití. Davy v Madridu volají po jeho uvěznění

Katalánský premiér Carles Puigdemont během sobotního projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský premiér Carles Puigdemont během sobotního projevu. | foto: Reuters

MADRID Španělská vláda v sobotu převzala vedení Katalánska. Učinila tak den poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Funkci katalánského premiéra Carlese Puigdemonta oficiálně převzal španělský premiér Mariano Rajoy, který ale zároveň většinu kompetencí delegoval na místopředsedkyni španělské vlády Sorayu Sáenzovou.

Puigdemont podle španělských médií své sesazení neuznal a v projevu vyzval k pokračování snah o samostatné Katalánsko, které ale mají být podle něj nenásilné. V Madridu demonstrovaly tisíce lidí za jednotu Španělska. Menší katalánské odbory vyzvaly na příští týden ke stávce.

Předseda španělské vlády Rajoy oficiálně převzal úřad katalánského premiéra poté, co bylo v noci v úředním věstníku zveřejněno páteční rozhodnutí o odvolání katalánské vlády a rozpuštění regionálního parlamentu. Oficiálně tím byli zbaveni funkcí i někteří další katalánští činitelé, včetně nejvyšších šéfů místní policie. Toto opatření následovalo poté, co v pátek katalánský parlament schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může omezit autonomii Katalánska.

Většinu kompetencí katalánského premiéra nyní má místopředsedkyně španělské vlády Sáenzová, další ministři španělské vlády převezmou funkce jednotlivých katalánských ministrů. K nejsledovanějším bude patřit ministerstvo vnitra, pod nějž spadá katalánská policie a které přebírá ode dneška španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido. Ten bude mít také na starost organizaci předčasných regionálních voleb v Katalánsku, které se budou konat 21. prosince.

Pokud se Puigdemont a jeho ministři odmítnou rozhodnutí Madridu podřídit, hrozí jim obvinění z dalších trestných činů. Už nyní španělská generální prokuratura oznámila, že příští týden zahájí kvůli rezoluci o nezávislosti stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou lze uložit trest až 30 let vězení.

Manifestace se konala den poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o...
Lidé mávají španělskými vlajkami.

Puigdemont v sobotu v předtočeném projevu, který odvysílala katalánská televize TV3, vyzval k vytrvalosti ve snaze o nezávislost Katalánska. Požádal Katalánce o „demokratické odmítnutí“ omezení autonomie; jejich odpověď má být podle Puigdemonta nenásilná. Podle španělských i katalánských médií Puigdemont neuznal své sesazení Madridem. „Budeme pokračovat v plnění svých demokratických mandátů a zároveň se snažit o maximální stabilitu a klid,“ řekl Puigdemont. Uvedl také, že v demokratické společnosti jsou to parlamenty, kdo volí a odvolává vedení země.

Podle deníku La Vanguardia Puigdemontova slova odpovídají tomu, co řeklo několik dalších členů nyní sesazené katalánské vlády. Například Josep Rull a Toni Comín, kteří rovněž chtějí pokračovat ve snaze o katalánskou nezávislou republiku.

Menšinový odborový svaz v Katalánsku, který sdružuje zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví, vyhlásil od pondělka desetidenní generální stávku. Podle Konfederace katalánských svazů (CSC) se omezením autonomie změní pracovní podmínky zaměstnanců, kteří tak nebudou moci „normálně“ vykonávat svou práci. Zatím není jasné, jak se ke stávce postaví ostatní odborové svazy. Ty větší totiž s rezolucí o nezávislosti nesouhlasí.

Pochybnosti panují ohledně toho, jak katalánská regionální policie zareaguje na příkaz vystěhovat Puigdemonta a jeho vládu z úřadů. Podle agentury Reuters, jež dnes měla možnost nahlédnout do interní instrukce, byl vydán pokyn, aby se její příslušníci chovali zcela neutrálně a nepřidávali se na žádnou stranu.

‚Puigdemont do vězení,’ rozléhalo se Madridem

Tisíce lidí se v sobotu shromáždily v centru Madridu na demonstraci za jednotu Španělska, mávali španělskými vlajkami a někteří volali „Puigdemont do vězení“.

Mezi demonstranty v Madridu byla například i premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová, která označila páteční schválení rezoluce o nezávislosti katalánským parlamentem za „státní převrat“. Uvedla také, že pro ni to byl „nejsmutnější den ve španělské demokracii“.

V pátek večer naopak slavily tisíce Katalánců v Barceloně nezávislou katalánskou republiku, která měla být na základě páteční rezoluce tamního parlamentu ustavena. Tomu ale zabránila španělská vláda poté, co jí k tomu dal španělský Senát (horní komora parlamentu) mandát na základě ústavního článku 155.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz