16. března 2019 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za minutu byl soudem obviněn z vraždy. Australský terorista se radikalizoval v Evropě

Policie zasahuje po střelbě v mešitě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje po střelbě v mešitě. | foto: Reuters

Christchurch (Nový Zéland)  Novozélandské úřady potvrdily, že hlavním podezřelým z páteční střelby ve dvou mešitách ve městě Christchurch je 28letý Australan Brenton Tarrant. Zadržený muž se v noci na sobotu SEČ krátce objevil před soudem a byl obžalován z vraždy. Zůstane ve vazbě do dalšího soudního jednání, které se uskuteční 5. dubna.

Při střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch zahynulo nejméně 49 lidí, dalších 48 osob utrpělo zranění. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin.

Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, mohou být migranti, mohou to být i...
Policie motiv činu zjišťuje a vyzvala všechny mešity v zemi, aby zavřely.

Hlavní podezřelý, Australan Brenton Tarrant, přišel k soudu v poutech a bílém vězeňském oblečení. U soudu strávil jen asi jednu minutu, během které si vyslechl obžalobu z vraždy. Neprojevil přitom žádné emoce, napsala agentura AP.

Podle agentury AFP obžalovaný nepožádal o propuštění na kauci a zůstane ve vazbě do dalšího soudního stání, které je plánováno na 5. dubna.

Útočník před střelbou zveřejnil prohlášení, v němž napsal, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy a že chtěl pomstít teroristické útoky spáchané muslimy v Evropě. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového atentátníka Anderse Behringa Breivika.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz