Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Trumpův mítink dorazila jen polovina lidí. Za nízkou účast možná může internetový vtípek

Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu v Tulse přišli,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu v Tulse přišli,... | foto: Reuters

Tulsa (USA) Americký prezident Donald Trump se chystal na svůj první předvolební mítink po tříměsíční koronavirové pauze s přesvědčením, že na místo jej dorazí podpořit desetitisíce lidí. Stadion v oklahomské Tulse byl ale nakonec v sobotu večer skoro z poloviny prázdný a mladí uživatelé sociálních sítí nyní tvrdí, že za zklamání současného šéfa Bílého domu může jejich internetový žertík.

Lidé totiž sdíleli na sociálních sítích výzvu, aby si každý, kdo neměl v úmyslu na shromáždění dorazit, rezervoval několik míst, napsal deník The New York Times (NYT).

Mluvčí prezidentovy kampaně za znovuzvolení Brad Parscale v pondělí oznámil, že zájem o účast na shromáždění v Tulse projevil milion lidí. Tým se proto připravoval na obrovské davy a očekával, že kapacita stadionu s 19 000 místy bude naplněná po strop. Pro zájemce, kteří se dovnitř nedostanou, vznikl prostor venku, aby lidé viděli prezidentův projev alespoň na velkoplošných obrazovkách.

Odhadovalo se, že mítink by mohl být největší uvnitř konanou akcí v zemi od...

Odhadovalo se, že mítink by mohl být největší uvnitř konanou akcí v zemi od zavedení opatření proti šíření koronaviru, s nimiž americké úřady začaly v březnu. Zástupy prezidentových příznivců ale podle AP nakonec zůstaly silně za očekáváním a na stadionu bylo množství sedadel volných.

Z fotografií sobotního mítinku je však zřejmé, že na stadionu zůstalo množství volných míst, v horních sektorech tribun bylo téměř úplně prázdno. Trump nečekaně malou účast přímo nekomentoval, postěžoval si ale, že jeho příznivce mohly odradit protesty. Uživatelé sítě tiktok ale tvrdí, že na nepovedeném znovunastartování kampaně se nejspíš podílel i vtípek, který se na sociálních sítích v posledních dvou týdnech šířil jako lavina.

Fanouškovské skupiny korejského popu vyzvaly Trumpovy odpůrce, aby si vytvořili rezervaci na Trumpův mítink, která je zdarma, a přesvědčili k tomu i své přátele. Nikdo z nich pak samozřejmě neměl v úmyslu do Tulsy vyrazit. Uživatelé, většinou teenageři, pak sdíleli videa, jak tančí před vytištěnými zprávami potvrzené rezervace na mítink. Jiní se zase bavili tím, že vymýšleli vtipné výmluvy, proč nemohou na shromáždění dorazit. Výzva se pak objevila i na twitteru, instagramu a snapchatu.

„Většina lidí své příspěvky po jednom dni zase smazala, protože jsme nechtěli, aby Trumpova kampaň začala něco větřit,“ citoval NYT youtubera Elijaha Daniela.

Když mluvčí kampaně Parscale na twitteru napsal, že účast na akci narušili „radikální demonstranti“, odpověděla mu demokratická senátorka Alexandria Ocasiová-Cortezová, že Trumpa „porazili teenageři z tiktoku“. Republikánský stratég Steve Schmidt ve svém komentáři uvedl, že „americká mládež uštědřila Trumpovi tvrdou ránu“.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Vzpoura komentátorky. Kolegové v New York Times ji nazývali nacistkou

Americká novinářka Bari Weissová na snímku z listopadu 2019 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bari Weissová byla až do úterý komentátorkou a editorkou v názorové rubrice listu New York Times. Odešla sama, přestože...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...