10. října 2018 12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za pádem CSU jsou přistěhovalci z jiných spolkových zemí, tvrdí bavorský expremiér

Protesty proti CSU v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti CSU v Mnichově. | foto: ČTK

Mnichov Bývalý bavorský premiér a čestný předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Edmund Stoiber je přesvědčen, že za pokles preferencí jeho strany před nedělními volbami do zemského sněmu mohou přistěhovalci. V rozhovoru poskytnutém mediální skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) přitom vysvětlil, že nemá na mysli přistěhovalce z ciziny, ale z jiných německých spolkových zemí. Ti totiž podle něj nevědí, jak moc CSU pro Bavorsko udělala.

„V uplynulých letech nastal kvůli našemu hospodářskému úspěchu nebývalý příliv obyvatel do Bavorska,“ řekl čestný předseda CSU Stoiber. „Ze všech částí Německa k nám v posledních deseti letech přišel více než milion lidí. A ne každý z nich může vědět, jak velký podíl na úspěchu Bavorska má CSU,“ dodal 77letý politik.

Podle průzkumů by mohla CSU v neděli ve volbách získat jen 33 procent hlasů, a přijít tak o absolutní většinu v zemském sněmu. V roce 2013 získala přitom strana, jíž nyní předsedá spolkový ministr vnitra Horst Seehofer, ještě 47,7 procenta, a vládu tak mohla sestavit bez koaličního partnera. Stoiber je ovšem stále přesvědčen, že nic není ztraceno a výsledek se od průzkumů může značně lišit. „Všechny průzkumy ukazují, že ještě stále polovina oprávněných voličů není rozhodnuta,“ vysvětlil zdroj svého optimismu muž, který Bavorsku jako premiér vládl v letech 1993 až 2007.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz