Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prosím, zachraňte mě, plakal v KLDR odsouzený Američan. Trest je 15 let

Svět

  7:41aktualizováno  12:20
PCHJONGJANG/SOUL - Americký student zadržený na začátku ledna v Severní Koreji kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu byl odsouzen k 15 rokům těžké práce za mřížemi. Informovala o tom ve středu agentura AP. Rozsudek vynesl nejvyšší soud KLDR. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo komunistickou diktaturu k jeho okamžitému propuštění.

Americký student Otto Warmbier u soudu. foto: Reuters

Podle Bílého domu je případ dalším důkazem toho, že Pchjongjang používá Američany jako rukojmí pro své politické cíle.

Jednadvacetiletý student Virginské univerzity Otto Warmbier viněný podle AP z podvratné činnosti byl usvědčen a odsouzen během hodinového soudního procesu ve středu ráno.

Zatčen byl americký turista v lednu těsně před nástupem do letadla mířícího do Číny a na konci února se přiznal k „závažným trestným činům“ proti státu, uvedla severokorejská média.

„Spáchal jsem zločin, když jsem vzal propagandistický plakát z části hotelu, která byla určena jen pro zaměstnance,“ prohlásil Warmbier 29. února v Pchjongjangu před médii se slzami v očích. „Udělal jsem největší chybu svého života. Prosím vás, zachraňte mě,“ dodal.

Zatýkání cizinců v KLDR

Severní Korea zadržela několik cizinců již v minulosti a Spojené státy i Kanada své občany varovaly před cestami do této asijské země. Jak poznamenala agentura AP, KLDR se k podobným krokům uchyluje v době zvýšeného napětí s okolním světem, aby si tímto způsobem vymohla ústupky. V listopadu 2014 propustila KLDR Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které do té doby věznila.

Autor: