Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Za pokusem o puč stojí dva generálové‘. 2745 soudců bylo odvoláno, na 188 byly vydány zatykače

Svět

  15:57aktualizováno  19:34
ANKARA - Za pokusem o vojenský převrat v Turecku stojí podle tureckých médií dva muži - generál Akin Öztürk a generálporučík Metin Iyidil. Informovala o tom britská BBC. Po zmařeném pokusu o puč odvolalo Turecko 2745 soudců a pět členů nejvyššího orgánu, který na činnost tureckých soudů dohlíží.

Demonstrace na podporu tureckého prezidenta Erdogana v Istanbulu foto: Reuters

Öztürk je bývalým velitelem tureckého letectva, který z armády odešel do důchodu loni v srpnu. Stále byl ale členem Nejvyšší vojenské rady. Druhým údajným pučistou je Metin Iyidil, který sloužil jako velitel výcvikového centra pro pozemní jednotky.

Podle prozatímního náčelníka generálního štábu Ümita Dündara se dosud podařilo zadržet 2839 pučistů, kteří pocházejí hlavně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí.

Podle tiskové agentury Anadolu již zadrželi v Turecku dva vysoce postavené generály Adema Hudutiho a Akina Öztürka. Huduti je velitelem části pozemních jednotek, které mají základnu ve východoanatolijském městě Malatya a chrání hranice se Sýrií, Irákem a Íránem. Öztürk býval velitelem tureckého letectva a je považován za jednoho z vůdců puče.

Zmařený pokus o puč, který v pátek večer zahájila část armády, si vyžádal nejméně 265 mrtvých a 1440 zraněných. Konečná bilance ale zatím není známá.

Rozhodnutí odvolat 2745 soudců provedl orgán, který nad jejich činností dohlíží. Russia Today informovala, že bylo vydáno celkem 188 zatykačů na představitele nejvyšších soudů.

Turci mávají po zmařeném puči vlajkami v ulicích Istanbulu.
Cestující nedaleko letiště v Istanbulu. Letecká doprava do Turecka a přes něj...

Pokus o puč začal v pátečních večerních hodinách, pučistům se na chvíli podařilo obsadit několik budov včetně istanbulského letiště. Právě z něj dlouhou dobu nelétala žádná letadla, v současné chvíli ale dochází k postupnému obnovu provozu.

Podle dostupných informací Ministerstva zahraničních věcí nebyl v ohrožení žádný Čech, který se přihlásil do dobrovolného informačního systému DROZD.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!