Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Za srážku dvou francouzských vrtulníků v Mali a smrt 13 Francouzů může Islámský stát. Sám se přihlásil

Vojenská helikoptéra NH90 Caiman přistáva u základny během operace Barkhane v Ndaki, Mali. foto: Reuters

Bamako (Mali) - Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k pondělnímu incidentu, při němž se v Mali srazily dva vrtulníky francouzské armády. S odvoláním na americkou organizaci SITE, která mapuje internetové aktivity islamistických skupin, o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Prohlášení nelze potvrdit z jiných zdrojů.
  18:18

Francie přišla při kolizi dvou strojů, nejčastěji popisované jako letecká nehoda, o 13 vojáků působících v Mali v rámci operace Barkhane. Islamisté nyní podle Reuters tvrdí, že se vrtulníky srazily, když se jeden z nich vyhýbal palbě bojovníků Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP).

Během operace proti džihádistům havarovaly v Mali dva vrtulníky, zemřelo 13 francouzských vojáků

Francouzské ministerstvo obrany už počátkem týdne oznámilo, že v oblasti Ménaka na východě země se srazil bojový vrtulník Tigre s transportním strojem Cougar. Francouzi v regionu často podnikají výpady proti džihádistům z místní odnože IS. Oba stroje byly přivolány jako posily pro francouzské vojáky, kteří pronásledovali skupinu islamistů. Armáda případ dále vyšetřuje.

Francouzi v Mali působí od roku 2014, kdy se islamisté pokusili o převrat, a od té doby tam přišli o více než 40 vojáků. V posledních dvou měsících v Mali zahynulo rovněž přes 100 příslušníků domácí armády. K útokům se často hlásí právě místní IS. Statisíce lidí kvůli bojům opustily domovy.

V Mali působí v rámci výcvikové mise Evropské unie (EUTM) také čeští vojáci a česká armáda převezme velení této mise na půl roku příští rok. Kromě francouzské operace Barhkane a mise EU je v Mali také mírová mise OSN MINUSMA.

Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé části země. Islamisté ovládají severní oblasti Mali. Vliv přitom rozšiřují i v centrální části, kde podněcují etnické násilí mezi místním obyvatelstvem s cílem narušit stabilitu státu. Násilnosti zasahují i do okolních států - Burkiny Faso a Nigeru.

Autor: