4. prosince 2017 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Za ubytování Romů zaplatíme jejich zlatými zuby.‘ Politik dostal za rasismus podmínku

Franck Sanisi u soudního přelíčení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Franck Sanisi u soudního přelíčení. | foto: Twitter.com/@LEXPRESS

GRENOBLE/PRAHA Navrhoval sebrat Romům zlaté zuby. Chtěl tak získat pro město peníze na jejich živení a ubytování. Francouzského zastupitele odsoudil tribunál v Grenoblu za rasistické výroky v k dvouměsíční podmínce. Bude také muset zaplatit dva tisíce euro a je na čtyři roky nevolitelný.

„Posbírat zlaté zuby,“ Romů navrhoval francouzský zastupitel Franck Sinisi, aby za peníze získané prodejem zlata mohli „byli vyživováni a ubytováni.“ Minulý týden ho soud v Grenoblu za rasistické výroky podmíněně odsoudil k dvěma měsícům vězení.

Franck Sinisi se minulý týden dostavil k soudu kvůli výrokům a „provokacím za účelem vyprovokování diskriminace a rasové nenávisti“, které podle žaloby pronesl letos koncem února během zasedání zastupitelstva městské části Fontaine ležící na severozápadě Grenoblu.

Zastupitel za Národní frontu pronesl několik výroků, kterými útočil na romskou část obyvatelstva. 

„Stačilo by jen, aby město zainvestovalo do zubařů. Vysvětlím. Zaplatili bychom zubaře, aby jim dali niklové plomby a posbírali bychom jejich zlaté zuby. Myslím, že to by umožnilo, aby byli vyživováni a ubytováni,“ pronesl Sanisi na jednání.

Trestní oznámení

Jeho návrh zaznamenali členové místní komunistické strany a vypustili je na internet. Místní obyvatelé byli pobouřeni. Starosta městské části Fontaine Jean-Paul Trovero a vládní Delegace za boj proti rasismu, antisemitismu a homofobii zakročili a podali na Sanisiho trestní oznámení.

„Za pomoci mobilizace dalších občanů jsme dostali tento případ k soudu. Jsem rád za rozsudek, který padl,“ uvedl pro francouzský deník Libération starosta Trovero.

Soud Sanisimu mimo dvouměsíční podmínky udělil i pokutu dva tisíce euro a zároveň mu zakázal kandidovat na jakoukoliv pozici další čtyři roky. Sanisi byl také za výroky letos v létě vyloučen z Národní fronty.

mhMartin Hampejs

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz