29. dubna 2015 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za upozornění na střet zájmů si zaměstnanec odnese 15 milionů korun

V USA odměnili prvního whistlebowlera, který ohlásil střet zájmů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V USA odměnili prvního whistlebowlera, který ohlásil střet zájmů | foto: Reuters

WASHINGTON Program americké vlády, který oceňuje tzv. whistleblowery, tedy zaměstnance firem, kteří upozorní na nekalé praktiky, dosáhl důležitého milníku. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámila, že vyplatila vůbec první odměnu.

Odměna byla vyplacena z fondu bývalému obchodníkovi hedgeového fondu, který čelil odvetě svého zaměstnavatele za to, že nahlásil úřadům podezření ze střetu zájmů, uvedla agentura Reuters.

Podle SEC se jednalo o whistleblowera, který pracoval pro fond Paradigm Capital Management. SEC jeho jméno nezveřejnila, podle agentury Reuters to byl James Nordgaard. Za poskytnutí důležitého tipu SEC má dostat 600.000 dolarů (15 milionů Kč).

SEC získala pravomoci k ochraně zaměstnanců, kteří oznámí neprofesionální chování svého zaměstnavatele, před možnou mstou díky zákonu z roku 2010.

Fond Paradigm a jeho majitelka Candance Kingová Wierová urovnaly spor s regulátory kvůli mstě zaměstnanci, za to že upozornil na sporné obchody firmy, loni v červnu. V rámci urovnání Paradigm souhlasil se zaplacením 2,2 milionu USD. Bylo to vůbec poprvé, kdy SEC vznesla obvinění podle nových pravomocí, které jí umožnily chránit whistleblowery před odvetou.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz