Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za upozornění na střet zájmů si zaměstnanec odnese 15 milionů korun

Svět

  18:30
WASHINGTON - Program americké vlády, který oceňuje tzv. whistleblowery, tedy zaměstnance firem, kteří upozorní na nekalé praktiky, dosáhl důležitého milníku. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámila, že vyplatila vůbec první odměnu.

V USA odměnili prvního whistlebowlera, který ohlásil střet zájmů foto: Reuters

Odměna byla vyplacena z fondu bývalému obchodníkovi hedgeového fondu, který čelil odvetě svého zaměstnavatele za to, že nahlásil úřadům podezření ze střetu zájmů, uvedla agentura Reuters.

Podle SEC se jednalo o whistleblowera, který pracoval pro fond Paradigm Capital Management. SEC jeho jméno nezveřejnila, podle agentury Reuters to byl James Nordgaard. Za poskytnutí důležitého tipu SEC má dostat 600.000 dolarů (15 milionů Kč).

Uplacené eurodotace na Střední Moravě? Úředníci si mohli přijít až na milion

SEC získala pravomoci k ochraně zaměstnanců, kteří oznámí neprofesionální chování svého zaměstnavatele, před možnou mstou díky zákonu z roku 2010.

Fond Paradigm a jeho majitelka Candance Kingová Wierová urovnaly spor s regulátory kvůli mstě zaměstnanci, za to že upozornil na sporné obchody firmy, loni v červnu. V rámci urovnání Paradigm souhlasil se zaplacením 2,2 milionu USD. Bylo to vůbec poprvé, kdy SEC vznesla obvinění podle nových pravomocí, které jí umožnily chránit whistleblowery před odvetou.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat