Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za brutální vraždu západních cyklistů v Tádžikistánu dostal džihádista doživotí. Jako jeden z mála přežil zátah

Svět

  11:18
Dušanbe - Na doživotí ve vězení ve středu poslal soud v Tádžikistánu šéfa islamistické skupiny, která letos v létě zabila v zemi čtyři západní cyklisty. Informovala o tom agentura Interfax. Vůdce skupiny Husejn Abdusamadov byl jako jediný z vykonavatelů útoku dopaden živý.

Skupina tadžických mladíků, kteří přísahali věrnost Islámskému státu. foto: Simply Cycling

Do čtyř cyklistů z USA, Švýcarska a Nizozemska v červenci najel svým vozem řidič, který z místa činu ujel. Členové bandy pak na skupinu zaútočili i noži. Další tři cyklisté ze Švýcarska, Nizozemska a Francie byli zraněni. Incident se stal v lokalitě Sebiston, zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od metropole Dušanbe.

Chtěli ukázat, že svět je plný dobrých lidí. Zavraždili je členové Islámského státu

Policie auto našla později nedaleko místa činu, nalezla v něm i nože a zakrvavené sekery. Při zátahu proti pachatelům bylo pět osob zastřeleno, Abdusamadov byl ale dopaden živý.

Jay a Lauren se vydali na cestu kolem světa.
Za hranicemi s Kazachstánem.

Podle agentury Avesta ve středu soud mimo jiné poslal na 16 let do vězení dvě osoby, jež se na činu podílely. Dalších 11 lidí si za mřížemi odsedí od jednoho do půldruhého roku za zadržování informací o činu.

Tádžické úřady viní z útoku na cyklisty místní islámské radikály

Inspirátorem útoku byl podle vyšetřovatelů aktivní člen v Tádžikistánu zakázané radikální Islámské strany obrody Nosirchudža Ubajdov, na něhož byl v roce 2015 vydán mezinárodní zatykač. Abdusamadov v letech 2014-2015 podstoupil teroristický výcvik v Íránu, tvrdí policie.

Skupina chtěla po útoku na západní cyklisty uprchnout do sousedního Afghánistánu, kde se chtěla připojit k extremistům.

K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). O napojení pachatelů na IS však nejsou žádné důkazy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat