7. ledna 2015 19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za útokem na Sony Pictures stojí Severní Korea. Máme důkazy, tvrdí FBI

Prodej filmu The Interview na internetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej filmu The Interview na internetu. | foto: APČTK

WASHINGTON Stopy po kybernetickém útoku na společnost Sony Pictures jasně vedou do Severní Koreje. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v New Yorku to ve středu prohlásil ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Podle něj si hackeři nedali pozor a bez maskování použili servery, které používá jen KLDR.

 Veškerá obvinění, že by stál za útokem, Pchjongjang důrazně odmítá.

„Někteří respektovaní lidé naznačovali, že jsme udělali chybu,“ okomentoval Comey reakce některých odborníků, kteří zpochybňovali tvrzení Washingtonu, že za útokem je jasně KLDR. „Nemají stejná fakta, která mám já, a nevidí, to co vidím já,“ citoval jej portál Business Insider.

Comey vysvětlil, že útok hackerů nebyl bezchybný, neboť v e-mailech určených vedení Sony Pictures nedopatřením odkryli své skutečné IP adresy, které určují místo jejich působení ve virtuálním prostoru. Šéf FBI dodal, že použité IP adresy „používají výlučně Severokorejci“.

ČTĚTE TAKÉ:

Comey podle agentury Reuters vyzval tajné služby, aby odtajnily informace, které jeho vysvětlení potvrdí a které ukazují spojitost s KLDR.

V pozadí kybernetického útoku byla parodie na severokorejského vůdce Kim Čong-una, kterou studio Sony Pictures vytvořilo. Hackeři varovali, že pokud se film dostane na veřejnost, zpřístupní veřejnosti získané tajné materiály firmy. Také pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek promítnou. Snímek, o jehož kvalitách filmoví kritici pochybují, se i přes hrozby do kin dostal a stal se kasovním trhákem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz