15. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za války velel nacistické jednotce. Díky lžím už desítky let žije v USA

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Údajný velitel nacistické jednotky SS Michael Karkoc, podezřelý z válečných zločinů, žije desítky let v americkém státě Minnesota. Zjistila to agentura AP, podle níž mu hrozí stíhání v Německu nebo Polsku. Ukrajinský rodák, kterému je nyní 94 let, údajně o sobě lhal americkým imigračním úřadům, aby se mohl krátce po skončení 2. světové války v USA usadit.

Karkoc americkým úřadům v roce 1949 údajně řekl, že během 2. světové války nevykonával vojenskou službu, čímž zatajil, že byl důstojníkem a zakládajícím členem Ukrajinské sebeobranné legie a později i důstojníkem Haličské divize SS. Ta byla v USA na tajné černé listině organizací, jejíž členové nesměli vstupovat na území Spojených států.

ČTĚTE TAKÉ:

Útvar, kterému obviněný velel, údajně vypaloval vesnice plné žen a dětí. Týká se to například vyhlazení polské obce Chlaniów, kde - prý v odvetě za zabití důstojníka SS - Karkocovi podřízení pobili 44 mužů, žen a dětí.

Ze záznamů, které má AP k dispozici, sice nevyplývá, že by se Karkoc na válečných zločinech přímo podílel, ale výpovědi svědků dosvědčují, že jednotka, jíž velel, masakrovala civilisty. Karkoc byl údajně u toho. Ze složek SS podle AP vyplývá, že Karkoc a jeho muži v roce 1944 byli také u Varšavského povstání, které se nacisté snažili brutálně potlačit.

Informace agentury AP údajně přiměly německé úřady, aby začaly zjišťovat, zda existuje dostatek podkladů pro zahájení stíhání. V Německu lze z válečných zločinů obvinit odpovědné velitele i v případě, že není prokázána jejich přímá účast na zvěrstvech.

Lovec nacistů Efraim Zuroff z jeruzalémského Střediska Simona Wiesenthala řekl, že důkazy které nyní mají americké úřady proti Karkocovi, jsou dostatečné k tomu, aby byl vydán ke stíhání za válečné zločiny do Německa nebo do Polska.

Vyšetřování případu

Polští prokurátoři z Institutu národní paměti (IPN) už agentuře AP potvrdili, že Karkocův případ budou vyšetřovat a že poskytnou americké justici "veškerou možnou pomoc".

Na Karkocovu stopu narazil penzionovaný farmakolog z Londýna Stephen Ankier při pátrání po informacích o vojácích divize SS-Galizien, kteří mohli emigrovat do Británie. Ankier následně uvědomil AP o Karkocově adrese v Minneapolis. Sám Karkoc o své válečné minulosti mlčel, respektive tvrdil, že byl vězněn v táboře nucených prací. V roce 1995 ale zveřejnil vzpomínky na zakládání legie v roce 1943 ve spolupráci s SD, tedy tajnou službou SS.

Pochlubil se i německým vyznamenáním, Železným křížem. "Nemyslím, že bych to mohl vysvětlit," odpověděl nyní na otázku, co by řekl ke své minulosti.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...