Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Za zabití novináře Chášukdžího bylo pět lidí odsouzeno k smrti

Svět

  10:54aktualizováno  24. prosince 6:57
Rijád - Veřejný prokurátor Saúdské Arábie v pondělí oznámil, že v souvislosti s loňským usmrcením novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášukdžího v Istanbulu bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Dva hlavní podezřelí byli osvobozeni, přičemž jeden z nich ani nebyl obviněn, pouze vyslýchán. Všichni odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat.

Na turecké ambasádě zavražděný novinář Jamal Chášukdží. Za objednavatele vraždy jsou považovány nejvyšší saúdskoarabské kruhy. foto: AP Photo

Proces tak podle médií vyvolává pochybnosti o tom, zda byli odsouzeni opravdu ti, kdo jsou za vraždu odpovědní. Organizace Novináři bez hranic (RSF) ho považuje za výsměch, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost. Chášukdžího syn Saláh naopak sdělil, že rodina se spravedlnosti dočkala.

Bývalý poradce korunního prince Saúd Kahtání byl vyšetřován, ale nebyl obviněn a nakonec byl propuštěn. Pro nedostatek důkazů byl propuštěn také někdejší náměstek šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí, informovala agentura Reuters.

Saúdskoarabský princ připustil odpovědnost za vraždu novináře Chášukdžího. Tělo se dosud nenašlo

Chášukdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Naposledy byl spatřen loni 2. října, když si šel na saúdskoarabský konzulát v největším tureckém městě Istanbulu vyzvednout dokumenty potřebné k tomu, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj před konzulátem čekala. Na konzulátu Chášukdžího zabil tým saúdskoarabských agentů a jeho tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Chášukdžího pozůstatky se dosud nenašly.

Zabití novináře nicméně vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku a poškodilo pověst korunního prince. Americká výzvědná služba CIA a některé západní vlády se domnívají, že vraždu Chášukdžího nařídil sám Muhammad bin Salmán. Rijád ale jakýkoliv podíl korunního prince na zabití novináře odmítá.

Podle agentury AP byl při devíti stáních souzeno 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášukdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.

Nahrávka posledních slov novináře Chášukdžího. Na vrahy naléhal, aby mu nezakrývali ústa

Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za „spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti,“ uvedl mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan. Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu.

Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen, ale čelí kvůli své údajné roli ve vraždě americkým sankcím. Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí.

Chášukdžího rodina je s rozsudkem spokojena. Syn novináře Saláh v tweetu sdělil, že se jí dostalo spravedlnosti. „Nám, dětem zesnulého, se dostalo spravedlnosti. Důvěřujeme saúdskoarabské justici na všech úrovních,“ napsal Saláh.

OSN tvrdí, že má důkazy usvědčující saúdského prince z vraždy novináře Chášukdžího. Chtějí další šetření

K případu se vyjadřoval ve prospěch Rijádu už několikrát a list The Washington Post v dubnu napsal, že Chášukdžího děti dostaly po vraždě luxusní domy a úřady jim měsíčně vyplácejí tisíce dolarů. Měsíc po vraždě byla zveřejněna fotografie, na níž korunní princ kondoloval Saláhovi a mladý muž na ní měl bolestný výraz. Podle stanice Al-Džazíra dostal Saláh zákaz vycestovat hned, když otec začal v USA publikovat články kritické k režimu v Rijádu.

Americký představitel, jehož citoval Reuters, řekl, že rozsudek považuje za první krok k potrestání těch, kdo nesou odpovědnost. „Doporučujeme Saúdské Arábii pokračovat ve spravedlivém a otevřeném právním řízení,“ sdělil tento zdroj.

Britský ministr zahraniční Dominic Raab ve svém tweetu napsal, že Chášukdžího rodina si zaslouží spravedlnost za tu „brutální vraždu“. „Saúdská Arábie musí zajistit, aby byli potrestáni všichni, kdo jsou odpovědní, a aby se taková krutost nezopakovala,“ stojí v tweetu.

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová, která se vraždou novináře zabývala, k verdiktu poznamenala, že v Saúdské Arábii „pokračuje výsměch vyšetřování, soudnímu řízení s spravedlnosti“. „Fakt, že nebyly prošetřovány linie velení ani stát, znamená, že systém, který umožnil, že byl Džamál Chášukdží zabit, nebyl nijak dotčen,“ uvedla Callamardová. Ta ve své zprávě zveřejněné v červnu doporučila zahájit v souvislosti s vraždou Chášukdžího vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království. Případ označila za „mimosoudní popravu“.

Džamál Chášukdží

  • Saúdskoarabský opoziční novinář a kritik režimu Džamál Chášukdží, který žil od roku 2017 v USA, byl naposledy spatřen 2. října 2018 při příchodu na saúdskoarabský konzulát v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř.
  • O čtyři dny později začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení turecká prokuratura. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že Chášukdží z konzulátu odešel, jeho zabití přiznala až po více než dvou týdnech s tím, že vražda byla vykonána zvláštním týmem, nicméně bez souhlasu korunního prince Muhammada bin Salmána, který byl ve světě z naplánovaní akce obviňován.
  • Skoro dva týdny po činu také Saúdská Arábie umožnila prohlídku konzulátu a detaily vraždy nakonec odhalil zvukový záznam, který zachytil výslech a vraždu Chášukdžího. Nahrávka údajně vznikla prostřednictvím chytrých hodinek, které měl novinář na ruce a které poté data odeslala přes internetové úložiště do mobilního telefonu zanechaného u jeho přítelkyně. Ta na něj před konzulátem čekala a také ho jako pohřešovaného nahlásila.
  • Na vraždě se podílelo patnáctičlenné komando, ve kterém byli členové ochranky korunního prince Muhammada bin Salmána, členové tajné služby i forenzní expert.
  • Na nahrávce jeden z členů komanda Chášukdžímu tvrdil, že ho musí odvézt zpátky do Rijádu kvůli příkazu Interpolu. Chášukdží mu ale oponoval, že nikde nemá problém se zákonem a že před konzulátem na něj čeká jeho snoubenka. Pak se ho příslušníci komanda snažili přesvědčit, aby svému synovi poslal zprávu, aby si nedělal starosti, pokud o něm delší dobu neuslyší. "Nic nenapíšu," odporoval Chášukdží, jehož poslední slova byla: "Nezakrývejte mi ústa...Mám astma, nedělejte to. Udusíte mě." Poté ztratil vědomí a byl udušen igelitovou taškou. Jeden člen komanda tělo novináře rozřezal a odnesl z konzulátu v pěti kufrech. Pozůstatky muže, kterému bylo 59 let, nebyly dosud nalezeny. Podle spekulací mohly být rozpuštěny v kyselině nebo spáleny.
  • Jeden z členů komanda měl za úkol projít pod kamerami v Chášukdžího oblečení. Turečtí vyšetřovatelé ale zaznamenali, že na kamerách zachycený odcházející muž měl na nohou tenisky, zatímco přicházející novinář kožené boty.
  • Později saúdskoarabský prokurátor přiznal, že bývalý zástupce ředitele tajné služby nařídil repatriaci Chášukdžího. Vyjednávání o návratu prý byla ale neúspěšná, takže hlavní vyjednávač nařídil novináře zabít. Příkaz vrahům dal podle agentur prostřednictvím služby Skype bývalý princův poradce Saúd Kahtání.
  • Chášukdžího vražda vyvolala po celém světe vlnu kritiky na adresu Rijádu. Stále panují spekulace o tom, zda mohl být novinář zabit bez svolení korunního prince. Rijád dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného a v souvislosti s činem obvinil 11 lidí. Veřejný prokurátor dnes oznámil, že v souvislosti s vraždou bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Kahtání byl vyšetřován, ale nebyl obviněn a byl propuštěn. Pro nedostatek důkazů byl propuštěn také někdejší náměstek šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí.
  • Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana příkaz k vraždě Chášukdžího přišel "z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie", nikoliv však od krále Salmána. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) ale podle médií dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího nařídil přímo saúdský korunní princ.
  • V červnu zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království. Zpráva, která má 101 stran, obsahuje přes deset doporučení. Vyšetřovat by se měla i případná role Kahtáního.
  • Až letos v září se k případu vyjádřil poprvé i Muhammad bin Salmán. V dokumentu natočeném americkou televizí PBS připustil odpovědnost za vraždu. "Stalo se to v době, kdy na věci dohlížím já. Nesu veškerou odpovědnost," řekl. Moderátor Martin Smith v rozhovoru s princem v dokumentu položil otázku, jak se mohla vražda stát, aniž o ní princ konkrétně věděl. "Máme 20 milionů lidí a máme tři miliony vládních zaměstnanců," zněla odpověď. Na dotaz, zda vrazi dostali možnost použít soukromá vládní letadla, princ odpověděl: "Mám ministry na to, aby věci zařizovali, oni jsou odpovědní. Měli právo to umožnit."
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...