Proces tak podle médií vyvolává pochybnosti o tom, zda byli odsouzeni opravdu ti, kdo jsou za vraždu odpovědní. Organizace Novináři bez hranic (RSF) ho považuje za výsměch, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost. Chášukdžího syn Saláh naopak sdělil, že rodina se spravedlnosti dočkala.
Bývalý poradce korunního prince Saúd Kahtání byl vyšetřován, ale nebyl obviněn a nakonec byl propuštěn. Pro nedostatek důkazů byl propuštěn také někdejší náměstek šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí, informovala agentura Reuters.
Saúdskoarabský princ připustil odpovědnost za vraždu novináře Chášukdžího. Tělo se dosud nenašlo![]() |
Chášukdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Naposledy byl spatřen loni 2. října, když si šel na saúdskoarabský konzulát v největším tureckém městě Istanbulu vyzvednout dokumenty potřebné k tomu, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj před konzulátem čekala. Na konzulátu Chášukdžího zabil tým saúdskoarabských agentů a jeho tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Chášukdžího pozůstatky se dosud nenašly.
Zabití novináře nicméně vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku a poškodilo pověst korunního prince. Americká výzvědná služba CIA a některé západní vlády se domnívají, že vraždu Chášukdžího nařídil sám Muhammad bin Salmán. Rijád ale jakýkoliv podíl korunního prince na zabití novináře odmítá.
Podle agentury AP byl při devíti stáních souzeno 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášukdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.
Nahrávka posledních slov novináře Chášukdžího. Na vrahy naléhal, aby mu nezakrývali ústa![]() |
Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za „spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti,“ uvedl mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan. Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu.
Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen, ale čelí kvůli své údajné roli ve vraždě americkým sankcím. Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí.
Chášukdžího rodina je s rozsudkem spokojena. Syn novináře Saláh v tweetu sdělil, že se jí dostalo spravedlnosti. „Nám, dětem zesnulého, se dostalo spravedlnosti. Důvěřujeme saúdskoarabské justici na všech úrovních,“ napsal Saláh.
OSN tvrdí, že má důkazy usvědčující saúdského prince z vraždy novináře Chášukdžího. Chtějí další šetření![]() |
K případu se vyjadřoval ve prospěch Rijádu už několikrát a list The Washington Post v dubnu napsal, že Chášukdžího děti dostaly po vraždě luxusní domy a úřady jim měsíčně vyplácejí tisíce dolarů. Měsíc po vraždě byla zveřejněna fotografie, na níž korunní princ kondoloval Saláhovi a mladý muž na ní měl bolestný výraz. Podle stanice Al-Džazíra dostal Saláh zákaz vycestovat hned, když otec začal v USA publikovat články kritické k režimu v Rijádu.
Americký představitel, jehož citoval Reuters, řekl, že rozsudek považuje za první krok k potrestání těch, kdo nesou odpovědnost. „Doporučujeme Saúdské Arábii pokračovat ve spravedlivém a otevřeném právním řízení,“ sdělil tento zdroj.
Britský ministr zahraniční Dominic Raab ve svém tweetu napsal, že Chášukdžího rodina si zaslouží spravedlnost za tu „brutální vraždu“. „Saúdská Arábie musí zajistit, aby byli potrestáni všichni, kdo jsou odpovědní, a aby se taková krutost nezopakovala,“ stojí v tweetu.
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová, která se vraždou novináře zabývala, k verdiktu poznamenala, že v Saúdské Arábii „pokračuje výsměch vyšetřování, soudnímu řízení s spravedlnosti“. „Fakt, že nebyly prošetřovány linie velení ani stát, znamená, že systém, který umožnil, že byl Džamál Chášukdží zabit, nebyl nijak dotčen,“ uvedla Callamardová. Ta ve své zprávě zveřejněné v červnu doporučila zahájit v souvislosti s vraždou Chášukdžího vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království. Případ označila za „mimosoudní popravu“.
Džamál Chášukdží
|