21. února 2017 12:25, aktualizováno  13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za zabití raněného ležícího Palestince dostal izraelský voják rok a půl ve vězení

Izraelský voják Elor Azaria čeká na rozsudek se svou matkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský voják Elor Azaria čeká na rozsudek se svou matkou. | foto: Reuters

TEL AVIV Izraelský voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince, byl v úterý odsouzen k 18 měsícům vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Prokurátor pro něj žádal trest tři až pět let vězení, za zabití jinak hrozí v Izraeli až dvacetiletý trest.

Trest 18 měsíců vězení označují mnozí za velmi shovívavý. Soud ale podle izraelských médií přihlédl k Azariově dosavadní bezúhonnostii, ačkoli před soudem voják nevyjádřil nad svým činem lítost.

Azaria byl shledán letos v lednu vinným z toho, že loni v březnu v Hebronu zastřelil jednoho ze dvou Palestinců, kteří předtím nožem útočili na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel na zemi zraněný. Azaria k němu přistoupil a střelil ho do hlavy.

Podle obžaloby si počínal v rozporu s předpisy, protože muž v té chvíli již nepředstavoval nebezpečí. Azaria se hájil tím, že jednal v sebeobraně, protože se obával, že útočník má na sobě pás s výbušninou.

Azaria byl v úterý odsouzen kromě trestu vězení také k následné roční zkušební době a k degragaci hodnosti na nejnižší stupeň. Agentura DPA uvedla, že od letošního ledna byl v týmu obhájců Azarii i advokát Joram Scheftel, který v 80. letech obhajoval nacistického válečného zločince Johna Demjanjuka.

‚Zelená zločinům‘

Úterní rozsudek kritizovala jako příliš nízký vláda palestinské autonomie. Podle jejího mluvčího tak dal soud „zelenou zločinům izraelských vojáků“.

Případ dvacetiletého Azarii rozdělil v posledním roce izraelskou společnost, mnozí politici, včetně premiéra Benjamina Netanjahua žádali pro vojáka milost. Jiní, například i náčelník generálního štábu armády Gadi Eisenkot, požadovali potrestání.

Kauza přispěla i k loňské rezignaci ministra obrany Mošeho Jaalona, který měl spory s premiérem a některými dalšími členy vlády právě kvůli etice v armádě. Jaalon patřil k těm, kdo apelovali na morální principy vojska a nezneužívání síly.

Po lednovém vynesení rozsudku lidé na sociálních sítích vyzývali k potrestání soudců, výhrůžky byly adresovány i Eisenkotovi. I v úterý byly před budovou, kde se soud konal, desítky demonstrantů podporujících Azariu. Nesli mimo jiné transparenty s hesly „Smrt teroristům“.

Loňský incident se odehrál v době několikaměsíční vlny intenzivního pouličního násilí v zemi, při němž Palestinci útočili noži na Izraelce. Dosud při něm podle médií zemřelo na 230 Palestinců, 40 Izraelců i několik cizinců. Většina zabitých Palestinců byli útočníci či osoby podezřelé z útoku.

Izrael násilí přičítá nepřátelské kampani některých palestinských politiků a náboženských vůdců. Podle Palestinců je příčinou zejména stagnace mírových jednání a pokračující výstavba izraelských osad na palestinských územích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz