24. ledna 2011 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za zvací dopis z roku 1968 Vasil Biľak stíhán nebude

Vasil Biľak na snímku z roku 2002 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vasil Biľak na snímku z roku 2002 | foto: ČTK

BRATISLAVA Někdejší člen předsednictva ÚV KSČ Vasil Biľak se nebude před soudem zodpovídat za takzvaný zvací dopis z roku 1968, v němž představitelé konzervativního křídla komunistické strany žádali Sovětský svaz o pomoc "všemi prostředky" proti nebezpečí kontrarevoluce v tehdejším Československu. O přerušení trestního stíhání rozhodla speciální prokuratura, která to odůvodnila tím, že není možné sehnat více důležitých svědků z Česka.

Informoval o tom deník Sme. Biľak, kterému je 93 let, je posledním žijícím představitelem bývalého komunistického režimu, jenž se pod dopis podepsal. Společně s ním ho podepsali i další členové a funkcionáři ústředního výboru strany Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a šéfredaktor tehdejšího Rudého práva Oldřich Švestka, rovněž člen předsednictva ÚV KSČ.

Dopis, na jehož základě vojska Varšavské smlouvy vpadla do tehdejšího Československa, nejvyššímu sovětskému představiteli Leonidu Brežněvovi údajně v Bratislavě předal právě Biľak. Obviněn byl z porušení zákona o ochraně míru.

Úřady začaly trestní stíhání v březnu 1991. "Bylo provedeno nespočetné množství výslechů svědků, občanů Slovenské a České republiky, byly také provedeny všechny potřebné úkony včetně expertiz v oboru grafologie," uvedla policejní mluvčí Petra Hrášková.

Čtěte také:

K zásahu tanků stačil podpis

Při předložení návrhu na podání obžaloby v roce 2000 měl spis více než 23.000 stran. Krajský soud v Bratislavě však o rok později vrátil případ k došetření, s jeho postupem souhlasil také Nejvyšší soud. Podle soudu bylo zapotřebí získat také originál zvacího dopisu a dát ho prozkoumat grafologům, aby se potvrdila pravost Biľakova podpisu. Moskva však poskytla pouze kopii dopisu, originál odmítla vydat.

Biľak se podle Sme k vyšetřování pro média vyjádřil naposledy v roce 1998. "K ničemu, co jsem neudělal, se nemůžu přiznat. Zvací dopis jsem Leonidu Brežněvovi nepředal. To mohu odpřisáhnout křesťansky, občansky i ledajak," uvedl. V současnosti žije bývalý šéf slovenských komunistů uzavřený ve své bratislavské vile, jeho zdravotní stav je prý vážný.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se k moci dostali konzervativní komunisté a zastavil se reformní proces v komunistické straně, který by vedl k větším občanským svobodám. Z vedoucích představitelů bývalého komunistického režimu na Slovensku za posledních 20 let nebyl nikdo odsouzen.

ČTK