Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zabil jsem bin Ládina. A byl jsem připravený zemřít, říká americký voják

Svět

  14:51
WASHINGTON - Členové amerického elitního týmu při přípravě mise na dopadení vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina nevěřili, že se dostanou živí domů. V rozhovoru s televizí Fox to řekl člen skupiny Rob O´Neill, který tvrdí, že to byl on, kdo bin Ládina zabil.

Rob O'Neill, údajně ten, který zastřelil bin Ládina. foto: Reuters

Televize odvysílala ve středu brzy ráno SEČ první díl reportáže, večer místního času (ve čtvrtek ve 4:00 SEČ) odvysílá díl druhý.

Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin

Reportáž se věnuje obšírně O´Neillově minulosti od jeho dětství v Montaně po zařazení do elitní skupiny SEAL. Právě ta v roce 2011 v pákistánském Abbottábádu zabila bin Ládina. O´Neill, který je od roku 2012 ve výslužbě, tvrdí, že byl posledním mužem, kdo pohlédl teroristovi do očí, avšak totéž říká další bývalý voják Matt Bissonnette, který vydal před dvěma lety o operaci knihu Nelehký den.

ČTĚTE TAKÉ:

O´Neill v rozhovoru popsal, že zpočátku netušil, nač je jeho družstvo cvičeno. „Řekli nám, že nás tam možná pošlou a kdo tam bude. Také nám sdělili pár jmen, která nedávala smysl. Za několik dní jsme mluvili o té osobě a řekli jsme si: je to bin Ládin. Našli ho, půjdeme ho chytit. Čím víc jsme cvičili, tím víc jsme si uvědomovali, že to bude jenom jednosměrná mise,“ řekl.

Poničená helikoptéra na dvoře bin Ládinova obydlí v Abbottábádu.
Fotografie z místa útoku na obydlí bin Ládina v Abbottábádu.
Mrtvola muže z místa zásahu Navy SEAL proti bin Ládinovi v Abbottábádu.
Trosky bin Ládinova obydlí, kde byl zastřelen příslušníky Navy SEAL.

‚Bude to dobrá smrt‘

On i jeho kolegové si říkali, že se sice dostanou na místo, ale ne zpět. „Zemřeme, když ten dům vybuchne. Zemřeme, když vybuchne on. Nebo tam uvízneme moc dlouho a zatknou nás Pákistánci a my strávíme zbytek našich krátkých životů v pákistánském vězení,“ popsal nejistotu při přípravě O´Neill.

PSALI JSME:

Navzdory ohromnému riziku, který operace představovala, nikdy nevěřil, že by se prezident Barack Obama rozhodl změnit taktiku pro bin Ládinovo dopadení. Skupina si prý uvědomovala, že tato mise stojí za to, aby člověk obětoval vlastní život. „Nakonec umřeme, ale je to dobrý způsob smrti a zabít jeho stojí za to. Zemře s námi,“ říkali si prý tehdy vojáci.

V televizním rozhovoru zopakoval, že je „určitě“ poslední, kdo viděl bin Ládina naživu. Myslí prý na tu operaci každý den od té doby, co se vrátil. „Stále se tážu, zda to bylo to nejlepší nebo nejhorší, co jsem v životě dokázal,“ končí O´Neill první část rozhovoru.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...