Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začal soud kvůli 'bombardování Al-Džazíry'

Svět

  19:42
LONDÝN - V Londýně byli postaveni před soud dva muži, které žaloba viní, že zveřejnili dokument, podle něhož americký prezident George Bush navrhoval v rozmluvě s premiérem Tonym Blairem vybombardování katarské televize Al-Džazíra.

Zaměstnanci Al-Džazíry protestovali proti údajnému plánu na zničení stanice foto: KARIM JAAFAR AFP

Navzdory opakovaným zprávám v britských médiích to Bush i Blair popřeli jako fantazii. Zprávu o záznamu z loňského dubnového rozhovoru obou politiků otiskl před několika dny britský bulvární list The Daily Mirror, který byl a je proti válce v Iráku.

Vláda pak varovala všechna ostatní britská média, že by proti nim mohla zakročit podle zákona na ochranu utajovaných informací, pokud by o přísně tajném záznamu zveřejnila další informace. V dokumentu je prý i záznam jednání o plánovaných pohybech koaličních jednotek v Iráku.

Britští novináři to považují za neslýchaný zásah do svobody tisku, který je podle nich zřejmě vyvolán snahou vlády chránit vztahy s nejmocnějším spojencem.

Do novin se dokument zřejmě dostal prostřednictvím některého ze státních úředníků, kteří k němu měli přístup. Podle žaloby to zřejmě je David Keogh, který pracoval v Downing Street a patrně dokument odeslal Leovi O'Connorovi. O'Connor byl analytikem v kanceláři jednoho bývalého protiválečně zaměřeného labouristického poslance.

Záznam se navzdory oficiálním dementi považuje za poměrně věrohodný, protože je známo, že vláda USA je vůči Al-Džazíře silně kritická. Američtí vojáci v roce 2001 zasáhli palbou kábulskou kancelář stanice a v roce 2003 zabili bagdádského zpravodaje stanice. USA to označily v obou případech za nešťastnou náhodu.

Britská vláda nemá ke stanici tak negativní poměr jako USA. Blair jí poskytoval během války v Iráku i nyní rozhovory a stanice má ostatně mezinárodní ústředí v Londýně. Británie ale nyní financuje rozsáhlý projekt arabského televizního vysílání BBC, kterým se chce pokusit získat část diváků Al-Džazíry. Vláda USA ovšem není jedinou vládou, která je vůči katarské Al-Džazíře kritická.

Této stanici se podařilo rozzlobit prakticky všechny vlády okolních arabských států a mívá často i v nich problémy s úřady. Na druhé straně se těší obrovskému zájmu arabských a muslimských diváků nejen v oblasti, ale i ve světě. V příštích letech plánuje spustit satelitní vysílání i v angličtině.

Dnešní soudní stání mělo jako hlavní smysl vznést žalobu a ověřit totožnost obžalovaných. Soud by měl pokračovat v lednu. Obžalovaní zůstávají na svobodě, ale nesmějí opustit Británii a nesmějí jeden druhého kontaktovat. Oba odmítli hovořit s novináři.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat