Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z lodi Diamond Princess evakuují stovky Američanů. Kolem 40 se jich údajně nakazilo koronavirem

Autobusy s evakuovaným,i Američany i letadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobusy s evakuovaným,i Američany i letadla. | foto: Reuters

Jokohama Z výletní lodi Diamond Princess, která od počátku února kotví v karanténě v přístavu japonského města Jokohama se 355 nakaženými novým koronavirem na palubě, začalo vyloďování Američanů. Oznámila to v neděli agentura AFP s odvoláním na svého reportéra, který sledoval odjezd desítky autobusů od plavidla.

Server BBC News s odvoláním na americké úřady uvedl, že z téměř čtyř stovek Američanů na výletní lodi se čtyři desítky koronavirem nakazily. Léčit se budou v Japonsku.  Autobusy s Američany ještě zůstávají v areálu přístavu. „Musíme čekat s odjezdem, dokud úplně všichni nenastoupí,“ řekla AFP Sarah Aranaová z Kalifornie, která je v jednom z autobusů. „Jsem ráda, že můžu (z lodi) odejít,“ dodala s tím, že americká vláda se k tomuto kroku měla odhodlat mnohem dřív.

Před nástupem do autobusu cestující podle Aranaové prošli namátkovou pasovou kontrolou, bez lékařského vyšetření. Z autobusu by se pak měla dostat na palubu jednoho ze dvou speciálně vyslaných letadel, které Američany přepraví do vlasti. Tam mají zůstat dalších 14 dní v karanténě; někteří na letecké základně v Kalifornii, další v Texasu. Aranaová dodala, že sama ještě neví, kde skončí.

Do autobusu nastupují evakuováni pasažéři.
U letadla zaparkovaly autobusy s evakuovanými Američany.

„Odletíme za pár hodin, žádné podrobnosti ještě nevíme. Možná skončím v Texasu, anebo v Nebrasce,“ řekla agentuře Reuters Gay Courterová.

Někteří Američané evakuaci odmítli. „Proč bych měl nastoupit do autobusu a letadla s lidmi, kteří jsou možná nakažení a se kterými jsem strávil skoro dva týdny v izolaci?“ napsal na twitteru právník Matt Smith.

Ředitel amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthony Fauci televizi CBS řekl, že cestující, u nichž se nákaza projeví během letu do USA, budou odděleni od ostatních pasažérů.

Loď s více než 3700 cestujícími a členy posádky je v karanténě od 3. února. Podezření, že se nemoc na plavidle šíří, pojaly japonské úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na ní předtím pobýval. Mezitím se plavidlo stalo místem s největší koncentrací případů nového koronaviru mimo Čínu.

Japonsko původně chtělo nechat na lodi všechny pasažéry do středy příštího týdne, kdy čtrnáctidenní karanténa uplyne. Nakonec však v pátek nechalo vystoupit z lodi na břeh všechny lidi, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měly kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na nový koronavirus.

Podle agentury Kjódó se chystají letadla k evakuaci svých občanů vyslat také Kanada, Hongkong a Jižní Korea, stejný krok zvažuje i Austrálie.

Pokud jde o výletní loď Westerdam, která ve čtvrtek zakotvila v Kambodži po odmítnutí ostatními zeměmi, vyšetření jedné z cestujících, třiaosmdesátileté Američanky, po příletu do Malajsie potvrdilo, že se nakazila koronavirem. Uvedla to agentura Reuters.

V pevninské Číně mezitím počet nakažených novým typem koronaviru dosáhl 68 500. Po celém světě je nakažených přes 69 000. Na chorobu COVID-19, kterou vir způsobuje, v pevninské Číně zemřelo do soboty 1665 lidí. Po jedné oběti ohlásily také úřady v samosprávném čínském městě Hongkongu, na Filipínách, v Japonsku, na Tchaj-wanu a ve Francii.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz