Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Začala evakuace uprchlického tábora v Calais na severu Francie

Svět

  9:01
CALAIS - Na severu Francie v pondělí začala evakuace uprchlického tábora v Calais, v němž podle různých zdrojů žije v nevyhovujících podmínkách 6000 až 8000 migrantů. Tábor zvaný džungle se bude vyklízet minimálně týden; uprchlíci budou rozvezeni do středisek po celé Francii. Na klidný průběh operace dohlíží asi 1250 policistů.

Migrant přijíždějící do „džungle“ francouzského Calais foto: Reuters

Evakuace, kterou francouzská vláda označuje za humanitární, začala oficiálně v 8:00. Avšak již od 6:00 přicházely podle agentury AFP desítky žen a mužů se zavazadly k hangáru, který slouží jako hlavní štáb této rozsáhlé operace. Nejsou zatím hlášeny žádné incidenty. „Přejeme si, aby operace probíhala v klidu a organizovaně. Zatím tomu tak je,“ ujistil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Příprava na vyklizení. U tábora v Calais létaly kameny a lahve na policisty.

Mnozí imigranti se ale podle stanice France 24 netají tím, že za žádnou cenu nenasednou do autobusů, najdou si jiné improvizované přístřeší v oblasti přímořského města Calais a budou se dál pokoušet dostat do blízké Británie. Většina obyvatel tábora, především rodiny, je prý s evakuací však smířena.

Christian Salomé z humanitární organizace Auberge des migrants jejich počet odhaduje na 2000. Předvídá vznik desítek „malých džunglí“.

„Vláda může jen snít o tom, že rozbitím tábora vyřeší migrační problém. Je to chybná úvaha, protože mnoho z těch, kteří nyní odejdou, se vrátí. Navíc stále přicházejí noví běženci, zhruba 30 denně,“ tvrdí místopředseda Auberge des migrants François Guennoc.

„Kdekoli ve Francii to bude lepší než stany zdejšího tábora,“ říká 25letý Súdánec Bašír před nástupem do autobusu. Naopak etiopský mladík Mohammad odmítá jít do fronty a vrací se do tábora. „Jsem nezletilý. Chci se dostat do Británie, autobus mě nezajímá,“ vysvětluje mladík.

Migranti jsou nuceni opustit migrantský tábor v Calais
Migranti jsou nuceni opustit migrantský tábor v Calais

Rozvoz migrantů autobusy do připravených ubytovacích kapacit po celé zemi a likvidace této největší nouzové kolonie ve Francii pomocí buldozerů má ukončit zhoršenou bezpečnostní situaci a nespokojenost obyvatel v oblasti Calais. Tábor se rozrostl před 18 měsíci a tvoří ho především Afghánci, Súdánci a Eritrejci.

Většina z nich se snažila dostat do Británie, což vyvolávalo incidenty u tunelu, který spojuje pod Lamanšským průlivem Francii s Británií, a napětí mezi oběma státy. Londýn nyní přistoupil na to, že přijme stovky nezletilých imigrantů, kteří v táboře v Calais zůstaly bez doprovodu a mají v Británii příbuzné.

Likvidace tábora vyvolaly protesty mnoha především pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů z Calais ve svých městech. „Přijmout ve městech 30 či 40 osob mi nepřipadá jako problém,“ reagoval v neděli na kritiku představitel levicové vlády Patrick Kanner. Migranti si podle něj zaslouží „respekt a lidskost“.

Převezení migranti do stovek středisek, která byla narychlo vybudovaná například i v zámcích a hotelích, budou vyzváni k požádání o azyl ve Francii. Pokud ho nedostanou mají být vyhoštěni do země původu.

Základní informace o táboře v Calais

  • Uprchlíci se ve větším počtu začali u severofrancouzského přístavního města Calais objevovat od roku 1999.
  • V roce 2002 začaly kolem Calais vyrůstat další uprchlické tábory, jedním z důvodů bylo uzavření uprchlického tábora v nedalekém Sangatte, kde byly ubytovány tisíce běženců. Starostka města následně přiměla francouzskou vládu, aby mimo město nechala vybudovat pomocné centrum, u něhož vyrostl obrovský tábor zvaný džungle. V říjnu letošního roku zde bylo oficiálně spočteno 6486 migrantů, z toho 1291 nezletilých. Podle odhadů ale v táboře žije až na 10.000 lidí.
  • Velká část obyvatel tábora, kteří pocházejí především ze Sýrie, Eritreje a Súdánu, nechce zůstat ve Francii, ale dostat se do Británie. Často spolu sváděli boje o dominanci v táboře. Při potyčkách zahynulo již mnoho lidí. Problém představují také pašeráci lidí.
  • Původně se uprchlíci v táboře mohli hlavně najíst, vysprchovat a přespat, postupně se ale tábor rozrostl do menšího města. Uprchlíci si tam postavili stany i domy, fungovala zde řada obchodů a restaurací, tábor měl svou samosprávu a byl připojen k městskému vodovodu a elektrické síti. Otevřela se tam i škola či modlitebny.
  • Počátkem roku francouzské úřady nechaly část tábora srovnat se zemí a vybudovaly tam obytné buňky. Plány na uzavření tábora vyvolaly silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech. Uprchlíci budou rozvezeni do 454 ubytovacích středisek po celé Francii. Tábor se bude vyklízet minimálně celý týden a na klidný průběh operace dohlíží asi 1250 policistů.
  • Francii s problémem pomáhá Británie, která financuje novou zeď, jež má v Calais ztížit imigrantům nelegální přechod na britské ostrovy. Stavba má hlavně zabránit pokusům uprchlíků naskakovat na kamiony, které směřují za kanál. Kilometrová zeď, která naváže na již dříve vybudovaný zátaras podél trasy mířící k ústí Eurotunelu a ke calaiskému přístavu má být hotova do konce roku. Britská vláda podle BBC dala na její výstavbu zhruba 1,9 milionu liber (59 milionů Kč). Londýn také nyní přistoupil na to, že přijme stovky nezletilých imigrantů, kteří v táboře v Calais zůstaly bez doprovodu a mají v Británii příbuzné.
  • Největší uprchlický tábor na světě se nachází v keňském Dadaabu. Vznikl v roce 1991 na pokyn OSN kvůli občanské válce v Somálsku a je domovem pro 350.000 většinou somálských běženců. Keňská vláda ale letos rozhodla o jeho uzavření. Ve východoetiopském táboře Dollo Ado žije na 190.000 lidí, také především ze Somálska, a třetím největším táborem pro běžence na světě je jordánský uprchlický tábor v Zaatarí, kde se tísní zhruba 83.000 uprchlíků převážně ze Sýrie.
Autor: