1. září 2018 11:08, aktualizováno  13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zacharčenka zabila bomba v lampě či lustru, tvrdí ruský list

Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko. | foto: Reuters

Kyjev/Moskva Bomba, která v pátek v jedné restauraci v centru Doněcka zabila vůdce proruských separatistů Alexandra Zacharčenka, byla umístěna v jedné ze stojacích lamp či lustru v přísně střeženém podniku. Nemohla tam ale být nastražena bez přispění lidí z řad separatistů. Uvedl to v sobotu ruský list Kommersant s odvoláním na své zdroje. Zacharčenko utrpěl zranění hlavy, kterým v nemocnici podlehl. Jeho nástupce tvrdí, že dopadení podezřelí „potvrdili ukrajinskou účast na zločinu“.

Hlavní otázka nyní zní, zda atentát může vést k eskalaci konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny, kde jen před pár dny znepřátelené strany uzavřely další příměří související se začátkem nového školního roku.

Po atentátu povstalci v Doněcku vyhlásili výjimečný stav a uvedli své síly „do stavu nejvyšší pohotovosti“. Jeden z povstaleckých velitelů Eduard Basurin v ruské televizi uvedl, že separatisté zaznamenali pohyb ukrajinských vojsk u frontové linie, který patrně předznamenává nadcházející útok na jednom z frontových úseků.

Velení ukrajinských sil v Donbasu ale ještě v pátek večer zprávy o ofenzivě popřelo a ujistilo, že ukrajinské jednotky zůstávají na svých pozicích, nehledě na nepřátelské ostřelování, které si nevyžádalo žádné ztráty.

„Ruští okupanti jedenáctkrát spustili palbu na pozice našich vojsk, z granátometů, velkorážných kulometů a střelných zbraní. Ke ztrátám nedošlo,“ uvedlo velení v sobotní ranní svodce, nevymykající se hlášením z jiných dnů.

Moskva a Doněck jsou přesvědčeny, že stopy atentátu vedou do Kyjeva; několik „ukrajinských diverzantů“ se podle nich po útoku podařilo zadržet. Kyjev naopak přičítá Zacharčenkovu smrt vyřizování účtů mezi separatisty, respektive doněcký předák se mohl stát nepohodlným samým Rusům.

„Nepochybně je to provokace,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. „Zacharčenkova smrt bezpochyby zvýší napětí v regionu, což samo o sobě nepřispěje k vytvoření podmínek alespoň pro vyhlídku, že se začnou plnit minské mírové dohody,“ řekl. „Nepochybně je to provokace, která má zcela negativní následky na celkové ovzduší v regionu a samozřejmě neprospěje urovnání konfliktu,“ dodal.

„Ještě je nutné definitivně objasnit, kdo za touto provokací stojí,“ zdůraznil Peskov podle agentury TASS.

Kommersant upozornil, že restaurace Separ, kde byl Zacharčenko zabit a několik dalších povstaleckých hodnostářů zraněno, patřila náčelníkovi Zacharčenkovy tělesné stráže. Vzhledem k častým návštěvám vysoce postavených hostů byl podnik pečlivě chráněn, a tak zde nachystat bombu nebylo možné bez pomoci lidí z povstaleckého tábora. Odhaduje se také, že v okamžiku výbuchu byl atentátník poblíž podniku a bombu odpálil mobilním telefonem, když uviděl, že Zacharčenko vstoupil dovnitř.

Ukrajinský poslanec Ihor Mosijčuk ruskému deníku řekl, že Zacharčenka zabili „lidé dobré vůle“ - titíž, kteří dříve zlikvidovali povstalecké velitele, známé pod přezdívkami Givi a Motorola - oba se podle Kommersantu vyznačovali loajalitou k Zacharčenkovi. Nejmenovaný zdroj z ukrajinských bezpečnostních struktur uvedl, že sice věří v sílu ukrajinských diverzantů, nicméně Zacharčenkova smrt byla spíše důsledkem boje o sféry vlivu mezi samými „teroristy“, tedy povstalci. Ukrajinská vláda podle zdrojů deníku předpokládá, že atentát žádné důsledky mít nebude: jednu loutku v čele separatistů vystřídá jiná a Rusové nenechají povstalecký režim padnout.

Zacharčenkovy pravomoci prozatím převzal první místopředseda povstalecké vlády Dmitrij Trapeznikov, narozený v Krasnodaru na jihu Ruska, odkud se ale už o rok později celá rodina přestěhovala do Doněcka.

Kommersant připomněl, že nedávno byly volby hlav povstaleckých „republik“ v Donbasu zrušeny s tím, že na to chybějí v rozpočtu peníze.

Rusko po zabití Zacharčenka nepočítá s jednáními o Ukrajině

Po zabití vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka nemůže být v nejbližší době řeči o další schůzce v normandském formátu, tedy mezi Francií, Německem, Ruskem a Ukrajinou."Za této situace nelze jednat o nejbližších schůzkách v normandském formátu, jak si to přejí mnozí evropští partneři," řekl Lavrov podle agentury TASS. Situace podle něj vyžaduje seriozní analýzu a tomuto vyhodnocení se ruská strana věnuje.

O "normandském" formátu se hovoří kvůli tomu, že vůdci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny poprvé spolu jednali o konfliktu na východě Ukrajiny právě v Normandii v srpnu 2014, na oslavách výročí vylodění Spojenců. V únoru 2015 pak vůdci čtyř zemí v Minsku vyjednali dohody, které měly vést k urovnání konfliktu. Od té doby sice intenzita bojů poklesla, ale k přestřelkám dochází prakticky ustavičně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz