2. září 2018 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zacharčenkova pohřbu se v Doněcku zúčastnily desetitisíce

Pohřeb předáka proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb předáka proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra... | foto: Reuters

Doněck (Ukrajina) Více než 120 000 lidí se v neděli v Doněcku podle agentury Interfax zúčastnilo pohřbu předáka proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka, který se v pátek stal obětí atentátu. Rakev se zavražděným byla vystavena v budově městské opery, před kterou lidé s květinami vytvořili několikakilometrovou frontu.

Úřady separatistické Doněcké lidové republiky uspořádaly na Zacharčenkovu počest velkou pietní akci spojenou s převozem pozůstatků na dělové lafetě na hřbitov na jižním okraji města. V povstalecké republice v neděli druhým dnem pokračuje třídenní smutek a na rozloučení s jejím vůdcem přijely delegace Ruska a rovněž Jižní Osetie a Abcházie, tedy dvou gruzínských separatistických regionů, které se od Gruzie odtrhly s ruskou podporou.

Zacharčenko zahynul při explozi v jedné z doněckých restaurací; zemřel i jeden z jeho ochránců a několik dalších lidí utrpělo zranění.

Pohřeb předáka proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra...
Pohřeb předáka proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra...

Separatisté i ruští představitelé tvrdí, že šlo o teroristický útok, který má na svědomí Kyjev. Ukrajinská tajná služba SBU naopak vraždu přičetla vnitřním konfliktům mezi separatisty; není prý ani vyloučeno, že Rusko se rozhodlo zbavit osoby, která mu začala překážet.

Doněcké úřady podle agentury Interfax oznámily, že případ vyšetřují jako terorismus a že již bylo zadrženo několik podezřelých.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz