Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zachmuřený svět: paralyzované Česko

Evropa

  12:14
Světové deníky komentují pád Mirka Topolánka. Všímají si hlavně očekávaných kroků Václava Klause, ratifikace lisabonské smlouvy, umístění (americké) radarové základny, nebo Obamovy návštěvy v Praze. Le Figaro píše : "Českému předsednictví hrozí, že bude paralyzováno. Hrozí, že lisabonská smlouva, která závisí na pouhém 'ano' Prahy a Dublinu, bude odsunuta."

Titulní strana deníku The New York Times (25. 3. 2009). foto: Reprofoto

Le Figaro: "Českému předsednictví hrozí, že bude paralyzováno. Hrozí, že lisabonská smlouva, která závisí na pouhém 'ano' Prahy a Dublinu, bude odsunuta."

The New York Times: "Česká vláda utrpěla nepříjemnou porážku v poločase svého předsednictví v Evropské unii, což zpochybňuje její schopnost vést největší světový obchodní blok v době hospodářské krize."

Financial Times: "Nečekaný pád vlády Mirka Topolánka posiluje francouzský argument, podle něhož se na předsedání unii, která je největší světovou ekonomikou, nehodí menší a špatně připravené země."

BBC: "Kromě toho, že předsedá unii, Česká republika je také uprostřed ratifikace lisabonské smlouvy a jedná o umístění (americké) radarové základny na českém území. Všechny tyto důležité zahraničněpolitické iniciativy jsou nyní zpochybněny."

Süddeutsche Zeitung: "V Bruselu vyvolaly pražské turbulence obavu. Diplomaté se domnívají, že Topolánek nyní bude sotva schopen splnit svou hlavní úlohu: spojovat 27 členských zemí."

Frankfurter Allgemeine Zeitung: "V předvečer rozhodujících rozhovorů EU se Spojenými státy o překonání hospodářské krize a návštěvy amerického prezidenta v Praze teď má Topolánek každopádně svázané ruce."

Die Presse: "V době vlády bez důvěry bude mít Klaus každopádně větší moc, a to i v rámci českého předsednictví EU. To je fakt, který se v Bruselu nikomu nelíbí. I z tohoto důvodu hledí (Brusel) s obavami na dění v Praze."

Der Standard: "Topolánkova vláda zůstane přinejmenším do konce evropského předsednictví v úřadě. Předsednictví absolvuje ne hůře než dosud. Kritici beztak soudí, že už to hůř ani nejde."

Népszabadság: "Poslední události v Praze spíše posílily latentní podezření, že nové členské státy EU se pro tuto vedoucí roli nehodí, protože u nich není demokracie ještě dostatečně stabilní."

Švédský rozhlas o nadcházející návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze na summitu EU-USA: "Hrozí, že to, co mělo být pompézním představením, bude nyní okamžikem mnohem matnějším a nejistějším."

Irská televize RTE: "Bezprostředním důsledkem zhroucení české vlády je, že ratifikace lisabonské smlouvy bude takřka s určitostí opožděna."

Sme: "V Česku mohou začít zdlouhavá jednání o nové vládě, která tam zažili už po volbách v roce 2006. Bylo by asi jedno, zda se bude jednat o úřednické vládě fungující do předčasných voleb, jak to chce šéf opozice Jiří Paroubek, anebo o politické vládě, jejímž sestavením někoho pověří prezident. V obou případech by to asi znamenalo, že čeští politici, včetně Topolánka, uvíznou v domácím chaosu a unie zůstane stranou."

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!