Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Záchod? Vždyť to byl vtip

Svět

  8:06
SOFIE/PRAHA - „Měli bychom se stydět, že jsme národ, který se nedokáže zasmát sám sobě. Reakce úřadů byla neadekvátní a komická. Stydím se za svou vládu.“ Takové jsou reakce stovek Bulharů, kteří podepsali internetovou petici za znovuodhalení bulharské části Entropy Davida Černého, která visí v budově Rady Evropské unie v Bruselu u příležitosti českého předsednictví.

Brusel: Stovky Bulharů se zlobí na svou vládu, že nechala zakrýt část plastiky Davida Černého foto: ČTK

Podle signatářů petice, kterých do včerejšího večera bylo více než 600, je cenzura díla ze strany bulharské administrativy „ostudou jak pro naši zemi, tak pro všechny její občany“.

Balkánská země je v bruselské skládačce zobrazena jako turecký záchod. Sofie proti tomuto ztvárnění ostře protestovala. V noci na úterý byla proto bulharská část díla zakryta černým plátnem.

„Nestačí, že jsou naši politici celkem k ničemu, navíc ani nedokážou unést kritiku a ironii,“ kritizovala bulharský krok jedna ze signatářek petice Conka z Varny. „Dobře, že Češi mají stále smysl pro humor,“ chválila zase Černého dílo Silvija ze Sofie. Většina z podepsaných jsou Bulhaři žijící doma i v zahraničí, například v Německu či v USA. Je mezi nimi ale i několik Čechů, například publicista Jiří X. Doležal.

Proti zakrytí plastiky se vyslovil i bruselský zpravodaj bulharského deníku Dneven Trud Veselin Želev, i když měl k tomu jiný důvod než výše zmínění signatáři petice. „Bylo jen špatné a ještě horší řešení. Vybrali si to horší. Tím, že je to jako neviditelné, je to ještě více viditelné. Lidé se ptají, co je za tím,“ uvedl pro televizní stanici ČT 24.

Podobné hlasy zaznívají i z oficiálních míst, navíc s tím, že černé plátno vypadá příliš pohřebně. Podle mluvčího bulharského ministerstva zahraničí Dragovesta Goranova neměli Bulhaři jinou možnost než nechat dílo pouze zakrýt. Proti odstranění bulharské části instalace byl podle něj sám autor s tím, že by to zničilo celou kompozici díla. Již dříve se ale objevily i spekulace, že sama bulharská administrativa na odstranění tureckého záchodu až tak moc netrvá.

Kdyby totiž bulharská část z instalace představující mapu sedmadvacítky zmizela, mohlo by to vypadat, že Bulharsko nepatří do Evropské unie. David Černý mezitím podepsal s úřadem vlády novou smlouvu, podle níž vrátí peníze, které na vytvoření díla od státu dostal. Plastiku totiž vyrobil sám Černý, a nikoli 27 umělců ze zemí EU. „V projektu, který byl výstupem původní smlouvy, se zcela jasně uvádí, že pro vyhotovení návrhu jednotlivých zemí mají být osloveni s žádostí o zpracování umělci z jednotlivých zemí EU. Na základě jejich návrhu mělo být dílo vytvořeno, aby socha nebyla dílem pouze jednoho autora,“ uvedla Michaela Jelínková, mluvčí vicepremiéra Alexandra Vondry.

Stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun, za jeho půlroční pronájem v Bruselu měl dát 1,2 milionu korun. „Peníze tak Černý vrátí státu a zároveň nebude nic požadovat za nájem, respektive z účetních důvodů bude nájem za jednu korunu,“ dodala mluvčí.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...