19. července 2018 6:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajským fotbalistům pomohla v jeskyni meditace, trenér byl školený jako buddhistický mnich

Thajští chlapci po propuštění z nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajští chlapci po propuštění z nemocnice. | foto: Reuters

Když britští potápěči konečně po deseti dnech našli ve spletitém jeskynním komplexu podzemních tunelů ztracený thajský fotbalový tým, bylo všech dvanáct chlapců překvapivě klidných. Potápěči poděkovali a jen se věcně zeptali, kdy se dostanou ven. „Dnes ještě ne,“ odpověděl jim potápěč.

Ukazuje se, že klid a dobrá nálada mezi chlapci nebyla jen náhoda. Zdá se že na jejich dobrém psychickém stavu má velkou zásluhu pětadvacetiletý fotbalový trenér Ekapol Chanthawong, který byl v jeskyních uvězněn s nimi.

Chantawong se jako chlapec vzdělával v buddhistickém klášteře, kde se připravoval na životní cestu mnicha. Součástí jeho vzdělání bylo mimo jiné také zvládnutí meditačních technik. Své znalosti a zkušenosti, které získal desetiletým studiem, pak v kritické situaci uvnitř jeskynního komplexu dokázal předat svým fotbalovým svěřencům. Když záchranáři skupinu našli, chlapci prý byli ve stavu meditace.

„Dokázal meditovat víc než hodinu, určitě to pomohlo jemu a nejspíš také chlapcům, aby zůstali klidní,“ řekla po zdařilé záchranné operaci teta Chantawonga.

Tváře tajných hrdinů. Tito čtyři příslušníci thajských Navy SEALs se dostali do...
Záchranáři připravují převoz chlapců uvězněných v jeskyni.

Pozitivní vliv meditace na lidskou psychiku potvrzují také odborníci. Expertka na meditaci ze Standfordské univerzity Leah Weissová řekla pro televizi CNBC: „Pro budhisty je meditace jasnou volbou, pokud jsou ve stresu, nebo ve stavu nebezpečí. Kognitivní schopnosti, které by jinak byly zcela podřízeny samotné hrozbě je možné znovu zkrotit. Tím se zvyšuje schopnost problém vyřešit.“ Weissová dále upozorňuje, že meditace zpomaluje srdeční tep a dýchání. Podobným způsobem ovlivňuje také metabolismus. To může být jeden z důvodů, proč skupině vydržely zásoby kyslíku.

Všichni fotbalisté včetně trenéra byly zachráněni. Záchranná operace úspěšně skončila 10. července. Po celou dobu ji komplikovalo složitý terén a také nepříznivé počasí.