Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zabil teroristy, Talibance držel pod krkem. Člen SEALu kvůli medaili ukázal tvář

Afghánistán

  4:30
WASHINGTON/PRAHA - Těsně předtím, než vstoupil, střelil terorista jeho kamaráda do hlavy. V malé temné místnosti kdesi v Afghánistánu Edward Byers věděl, že musí okamžitě jednat. Strážný s automatickou zbraní na něj zamířil, ale člen elitní jednotky SEAL Team Six byl rychlejší.

Edward Byers v „pracovním“ a při ceremonii v Bílém domě. foto: US Navy/Reuters

Byers teroristu zastřelil a všiml si, že další muž v rohu místnosti sahá po jiné útočné pušce. Není to zajatý doktor? blesklo vojákovi hlavou. Místo střelby na muže skočil, pral se s ním rukama a snažil se upravit noční vidění, aby ho identifikoval, popsal deník Washington Post.

Když se rukojmí ozval anglicky kousek od něj z podlahy, věděl SEAL, že pod ním se zmítá další strážný. Když ho zabil, vrhl se na rukojmího a vlastním tělem ho zaštítil před létajícími kulkami dalších teroristů. V tu chvíli se před ním objevil další strážný. Byers ho chytil rukou pod krkem a přitiskl ke zdi, zatímco dál kryl zajatce. Jiný SEAL pak střelou do hlavy Talibance ukončil dramatickou záchranu.

Edward Byers, člen elitního týmu SEAL.

Edward Byers, člen elitního týmu SEAL.

SEAL: elita mezi elitou

Navy SEALs, oficiálně United States Navy's Sea, Air, and Land Teams - česky Námořní, vzdušné a pozemní týmy Námořnictva Spojených států amerických.

Akronym SEALs je odvozen z anglických slov SEa (moře), Air (vzduch) a Land (země), která vyjadřují všestrannost a schopnost těchto jednotek provádět za jakýchkoli podmínek vysoce specializované vojenské operace na moři, ve vzduchu i na zemi.

Nejelitnější útvar se jmenoval SEAL Team 6, nyní se oficiálně nazývá United States Naval Special Warfare Development Group, známou též pod akronymem DEVGRU. Právě on byl hlavní silou při operaci proti Usámu bin Ládinovi v roce 2011.

Bylo 8. prosince 2012, když si americký lékař Dilip Joseph mohl oddechnout. Tři dny předtím ho zajali, když se s řidičem a tlumočníkem vracel z mise na pomoc afghánským civilistům do nemocnice v Kábulu. Taliban ho držel v jednopokojovém domku v provincii Laghman. „Uprostřed noci mě probudil hluk, štěkání psů a bečení ovcí,“ popsal Joseph ve své knize.

Do místnosti skrz šest dek, které sloužily místo dveří, vtrhl první muž jednotky SEAL Nicolas Checque. Toho však okamžitě zasáhla střela do hlavy. „Místnost se naplnila výstřely a záblesky. Další voják, co se dostal do místnosti, volal moje jméno. Když jsem se ozval, skočil na mně, místností pořád létaly kulky,“ líčil lékař. „Celé to trvalo méně než dvě minuty.“ Když byli všichni teroristé zneškodněni, řekl Byers lékaři, že bude v pořádku. „Dostaneme vás odtud.“

Prezident Obama vyznamenává Edwarda Byerse Medailí cti během ceremonie v Bílém...

Prezident Obama vyznamenává Edwarda Byerse Medailí cti během ceremonie v Bílém domě.

Identita nejelitnějších vojáků z týmu SEAL (tato jednotka zneškodnila i Usámu bin Ládina) se dostává na veřejnost pouze v případě jejich smrti, či když ji sami chtějí říct po konci kariéry. Případ nyní šestatřicetiletého Edwarda Byerse je ale výjimečný. Jeho jméno a příběh vešlo ve známost ze zcela jiného důvodu. V pondělí večer obdržel z rukou prezidenta Baracka Obamy americké nejvyšší vojenské vyznamenání Medal of Honor (Medaili cti), udělovanou výjimečně za mimořádné činy.

Byers ho dostal jako vůbec první žijící SEAL od dob vietnamské války. „Ed je definicí pokory, nevyhledává pozornost reflektorů, vlastně se jim vyhýbá. To, že tady musí stát před námi všemi a kamerami, není pro Eda štastná představa. Radši by zadržoval dech v tmavé a studené vodě, či strávil měsíc na nějakém provlhlém, studeném nebo písečném místě. Je suverénním profesionálem,“ řekl Obama během předávání medaile v Bílém domě.

„Dnešní ceremoniál je opravdu unikátní. Vzácná příležitost pro americkou veřejnost - letmý pohled na speciální typ bojovníka, který tak často slouží ve stínech.“ Byersovy činy označil Obama za odvážné a nesobecké, kvůli rukojmímu riskoval svůj život.

Chtěli ho schovat v Pákistánu

Prezident během proslovu prozradil, že Američané museli při záchraně Josepha spěchat, podle jejich informací byl na cestě velitel Talibanu, který měl lékaře odvézt a schovat ho kdesi v Pákistánu. Připomněl také, že po 11. září 2001 zemřelo ve službě už 55 členů SEAL.

Edward Byers.
Edward Byers je prvním živým členem elitního týmu SEAL, který nejvyšší vojenské...

Jedním z nich byl i Checque, první muž, který vtrhl do budovy při záchranné misi. Byers, certifikovaný zdravotník a absolvent školy SEAL pro mediky, se ho 40 minut pokoušel ve vrtulníku cestou na leteckou základu Bagram oživit. Tam však osmadvacetiletého Checqueho prohlásili za mrtvého.

„Z mého pohledu tohle vyznamenání patří mému parťákovi, bratrovi a příteli Nicu Checquemu. Byl to americký hrdina. Byl hrdinou téhle operace. Zemřel jako bojovník, zemřel proto, aby přivedl domů jiného Američana. Věřím, že náš národ mu dluží vděčnost. Položil největší oběť,“ řekl Byers.

Edward Byers v Pentagonu s ministrem obrany Ashem Carterem a svou rodinou.

Edward Byers v Pentagonu s ministrem obrany Ashem Carterem a svou rodinou.

Muž, který prodělal 11 bojových nasazení „za mořem“ a je držitelem již sedmi vyznamenání za jiné akce, vystoupil ze stínu už minulý týden. Před média v Pentagonu předstoupil se svoji manželkou a 11letou dcerou. „Žiji svůj soukromý rodinný život a nevyprávím o tom, co dělám. A i když o tom teď mluvím, budu dál působit jako SEAL. To co dělám, miluju a vždycky jsem to chtěl dělat,“ řekl Byers, narozený v malém městečku Grand Rapids v Ohiu.

S osvobozeným Josephem od roku 2012 nemluvil. Ten mu však poslal před pár dny jasný vzkaz: Poskytl jste mi druhou šanci na život.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ – FRÉZAŘ (25 - 35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč