Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
20. listopadu 2010 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záchranu zavalených horníků na Novém Zélandu komplikuje plyn

Archivní záběr z dolu z roku 2008 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní záběr z dolu z roku 2008 | foto: ČTK

WELLINGTON Novozélandské úřady stále ještě nezahájily operace na záchranu 29 horníků, kteří jsou pohřešováni od páteční ničivé exploze v největším souostrovním uhelném dole. Obávají se, že je pod zemí ještě přílišné množství plynu, který by mohl dvacetičlenný záchranný tým ohrozit novou explozí.

Mezi zavalenými horníky je 24 Novozélanďanů, dva Australané, dva Skotové a také jeden Jihoafričan. Předpokládá se, že zůstali uvězněni zhruba v dvoukilometrové hloubce.

Čtěte více

Podle agentury AP se podařilo po explozi dostat na povrch přes sto metrů dlouhou ventilační šachtou dvěma omámeným mužům, jimž byla v nemocnici ošetřena lehčí zranění. Páteční zprávy udávaly, že se několik hodin po explozi z dolu dostalo celkem pět havířů, z nichž dva byli s lehkými zraněními hospitalizováni.

Záběry na zavalený důl na Novém Zélandu

Záchranu až za dva dny
Provedené testy ukázaly, že hladina nebezpečných plynů nijak výrazně neklesla. Množství směsi metanu a kysličníku uhelnatého je příliš vysoké, než aby bylo možné dolů vyslat záchranáře. Zodpovědní činitelé nevylučují, že záchranná akce může být zahájena také až za dva dny. Všichni přitom přiznávají, že odkládání záchranných pokusů může snižovat naděje horníků na přežití, pokud jsou ovšem ještě naživu.

Chilští hrdinové

Po srpnovém výbuchu v severochilském dole San José čekali horníci na vysvobození 69 dnů, což je nejdelší doba, po kterou lidé přežili uvězněni pod povrchem. Že jsou naživu, zjistili záchranáři až 17 dnů po výbuchu.

"Nemohu vyslat lidi pod zem, dokud se neprokáže, že je tam prostředí bezpečné," zdůraznil velitel oblastní policie Gary Knowles. Další test bude proveden v neděli.

Podle šéfa důlní společnosti Pike River Coal Petera Whitalla je nepravděpodobné, že výbuch v dole v oblasti Atarau na západním pobřeží novozélandského Jižního ostrova způsobil zřícení stropů a stěn v podzemních chodbách. Vzhledem k jejich struktuře a kvalitě použitého vyztužovacího materiálu by měly podobné neštěstí vydržet.

Je naděje, že jsou naživu
Starosta Greyského okresu Tony Kokshoorn prohlásil, že příklad nedávné záchrany 33 havířů v Chile dává naději, že jsou pohřešovaní naživu. Zároveň upozornil, že záchranné operace potrvají dlouho a že na první informace o nezvěstných bude nutné ještě nějakou dobu počkat. Na místě jsou od ohlášení neštěstí rodiny pohřešovaných. Nezvěstným horníkům je od 17 do 62 let.

Mapa zavaleného dolu

Podle policie krátce před explozí v novozélandském dole nešel elektrický proud, což mohlo způsobit problémy s odvětráváním a následné nahromadění plynů. Jeden ze zachráněných popsal, že jej silný výbuch vymrštil z jeho stroje hluboko do přístupové šachty.

Výpadek elektřiny v dole však pokračoval i dnes a čerstvý vzduch tak vniká do dolu jen poškozeným vzduchovým potrubím, a to jen do některých částí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.